لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۰۲

يادروز هولوکاست در سراسر جهان  - 2004-04-20


روز دوشنبه در سراسر جهان از«هولوکاست،» کشتارسيستماتيک و دسته جمعی 6 ميليون تن از يهوديان اروپا در اردوگاههای نازی در جريان جنگ جهانی دوم، ياد کرده شد و مراسم خاصی برگزار شد.

يهوديان اسرائيل مراسم يادبودی را به همين مناسبت برگزار کردند. اين برنامه که بزبان عبری «يوم هاشوآ» ناميده می شود، از آغاز بامداد يکشنبه با مراسم ويژه ای در موزه ملی « ياد واشم هولوکاست» برگزار شد. از بامداد روز دوشنبه، به احترام ياد روز هولوکاست آژيرهای اورژانس بصدا در آمدند، اتومبيلها و وسائل نقليه از حرکت ايستادند، و اسرائيليان بمدت دودقيقه از فعاليت دست کشيدند.

در لهستان نيز بيش از 7 هزار نفر از مردم بمناسبت بزرگداشت ياد قربانيان هولوکاست در کنار اردوگاههای کار اجباری نازی موسوم به «اردوگاههای مرگ آشويتس» گرد آمدند تا در رژه ساليانه موسوم به « رژه زندگی » شرکت کنند. شرکت کنندگان در رژه که از سراسر جهان به اين منطقه آمده بودند، 3 مايل را که از کنار دروازه های آشويتس شروع شده و تا کنار اردوگاه کار ديگری بنام «برکينا» ادامه می يافت راهپيمايی کردند.

مردم آمريکای شمالی نيز با افروختن 6 شمع از 6 ميليون قربانی که در اردوگاههای کار اجباری نازی ها بقتل رسيدند ياد کردند.

بسياری از کسانی که در مراسم بزرگداشت قربانيان هولوکاست سخنرانی کردند می گفتند اين فاجعه تاريخی بما می آموزد که بايد از تکرار چنين فجايعی جلوگيری کنيم.

MA

XS
SM
MD
LG