لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۹

ايران قهرمان رقابت‌های كشتی آزاد آسيا شد - 2004-04-18


تيم ملی كشتی آزاد ايران با سه طلا، دو نقره و يك برنز قهرمان آسيا شد.
به گزارش خبرگزاری دانشجويان ايران(ايسنا)، در پايان فينالهای چهار وزن دوم اين رقابتها، فريدون قنبری و فردين معصومی به مدال طلا دست يافتند و حسن طهماسبی به مدال نقره رسيد.
در وزن ۸۴ كيلوگرم، فريدون قنبری كه با پيروزی چهار بر صفر مقابل حريف عراقی به فينال راه يافته بود، در اين مرحله برای بار ديگر به مصاف "ای جائه مون" دارنده سه مدال نقره جهان و المپيک از كره جنوبی رفت كه با پيروزی پنج بر دو، دومين طلای ايران را نصيب خود كرد.
قنبری در كمرگيری اول جائه مون را به پل برد و دو امتياز گرفت اما در كمرگيری دوم با خاك و فتيله حريف دو امتياز از دست داد تا كشتی در وقت اضافه دنبال شود؛ قنبری در وقت اضافه با زيرگيری حريف خود را به پل زد تا با پيروزی پنج بر دو مدال طلای وزن ۸۴ كيلوگرم دست يابد. ماگمه علی كورويگلف نفر سوم سال ۲۰۰۳ آسيا و نايب قهرمان پوسان از قزاقستان در اين وزن سوم شد.
همچنين در وزن ۱۲۰ كيلوگرم فردين معصومی سومين مدال طلا را برای تيم ايران به ارمغان آورد. معصومی كه پس از پيروزی ۱۰ بر صفر برابر گانخوياک از مغولستان راهی فينال شده بود، در اين كشتی برابر چيما سينگ نايب قهرمان آسيا در سال گذشته از هند قرار گرفت كه به پيروزی شش بر سه دست يافت. دو خم معصومی در اين كشتی ديدنی بود كه سه امتياز اوليه را برای وی به همراه داشت. در اين وزن كانگ چين كيو از كره جنوبی سوم شد.
در وزن ۵۵ كيلوگرم، محمد رضايی در نيمه نهايی برابر آدخام آشيلوف نايب قهرمان جهان در سال ۹۹ و قهرمان آسيا در سال ۹۶ از ازبكستان قرار گرفت و در حالی كه كشتی پنج بر پنج مساوی بود، رضايی بر اثر نيم تيغ كردن حريف به دو پل رفت و با ضربه فنی بازنده كشتی شد تا راهی پيكار رده بندی شود. رضايی در رده بندی مقابل كيم هو ساب كه سهميه المپيک را برای كره جنوبی كسب كرده است قرار گرفت كه در اين كشتی نيز چهار بر سه مغلوب شد و به مقام چهارم دست يافت. در فينال اين وزن، آدخام آشيلف از ازبكستان سه بر يک، ناران باتار از مغولستان را مغلوب كرد و به مدال طلا رسيد؛ (ناران باتار در جام تختی بر محمد اصلانی غلبه كرده بود.)
در وزن ۶۶ كيلوگرم، حسن طهماسبی در نيمه نهايی به مصاف باتزوريگ از مغولستان رفت كه به پيروزی چهار بر صفر دست يافت اما در فينال در حالی كه دو بر صفر از كازوهيكو ايكه ماتسو نفر سوم رقابتهای جهانی نيويورک از ژاپن عقب بود، قصد اجرای فيتو را داشت كه به روی پل رفت و با ضربه فنی مغلوب حريف قدر ژاپنی شد. طهماسبی در فينال سال گذشته قهرمانی آسيا بر اين كشتی ژاپنی غلبه كرده بود. در اين وزن باتزوريگ از مغولستان با ضربه فنی رامش كومار از هند را مغلوب كرد و به مدال برنز رسيد.
در پايان هفدهمين دوره رقابتهای كشتی قهرمانی آسيا، تيم ايران با سه طلا، دو نقره و يك برنز و كسب ۶۳ امتياز قهرمان شد و تيمهای كره جنوبی و مغولستان به ترتيب با ۴۵ و ۴۴ امتياز در جايگاههای دوم و سوم قرار گرفتند. همچنين در اين مسابقات تيمهای ازبكستان، ژاپن و هندوستان به ترتيب رده های چهارم تا ششم را به خود اختصاص دادند.

XS
SM
MD
LG