لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۳۶

هياتهای نمايندگی ده کشور عضو سازمان همکاريهای اقتصادی – اکو – به کابل سفر کرده اند - 2004-04-18


هياتهای نمايندگی ده کشور عضو سازمان همکاريهای اقتصادی – اکو – برای شرکت در اجلاس اين سازمان به کابل سفر کرده اند. طی بيست سال گذشته اين نخسين باری است که چنين اجلاسی در افغانستان تشکيل می شود.

حميد کرزای، رئيس جمهوری افغانستان، امروز با ايراد نطقی اجلاس دو روزه کابل را گشود. آقای کرزای طی اين سخنان قول داد همه اقدامات ممکن را برای تبديل دوباره افغانستان به يکی ازطرفهای تجاری منطقه، گشودن مرزهای آن کشور بر روی داد و ستدهای بازرگانی، و بهبود و تقويت زير بنای اقتصادی افغانستان به انجام برساند. آقای کرزای در سخنان خود همچنين به نقش تاريخی ميهن خويش به عنوان يکی از کشورهای مهم قرار گرفته در مسير تجاری مشهور به راه ابريشم اشاره کرد.

ايران، پاکستان، ترکيه و شش کشور منطقه آسيای مرکزی در اجلاس اکو در کابل شرکت دارند. کشورهای عضو سازمان همکاريهای اقتصادی از لحاظ منابع طبيعی گاز و نفت غنی هستند. هدف اجلاس اکو گسترش داد و ستدهای بازرگانی در منطقه و سرمايه گذاری در افغانستان است. مصطفی کاظمی وزير تجارت افغانستان طی بيانيه آمادگی آن کشور را برای مشارکت در فعاليتهای اقتصادی و تجاری اعلام داشته است.

هم زمان با تشکيل اجلاس اکو در کابل تدابير امنيتی شديد در آن شهر به اجرا در آمده است يک نيروی صلحبانان بين المللی پنج هزار نفره حراست از نمايندگان کشورهای ازبکستان- آذربايجان- ايران – پاکستان – تاجيکستان – ترکمنستان – ترکيه – قزاقستان و قرقيزستان را که در اين اجلاس شرکت دارند بر عهده گرفته اند

XS
SM
MD
LG