لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۷

اصلاحات در مصر <br> Editorial: Egyptian Reform - 2004-04-16


آنچه در اينجا می خوانيد، نظر رسمی دولت آمريکا است.

در کنفرانسی که اخيرا در اسکندريه در مصر تشکيل شد، رهبران مدنی چندين کشور عرب به اين نتيجه رسيدند که اصلاحات لازم است و بايد به فوريت انجام گيرد. اعلاميه اسکندريه می گويد هر کشور عرب افزون بر احزاب سياسی با ايدئولوژی های گوناگون بايد يک پارلمان برگزيده، يک قوه قضائيه مستقل و سازمانی که بر موارد ناديده گرفته شدن قانون اساسی نظارت کند، داشته باشد. پرزيدنت جرج دبليو بوش می گويد صداهای دمکراتيک اينک در منطقه شنيده می شود: من از بحثی که در باره اصلاحات در مصر جريان دارد، از جمله بحث های بسيار خوب با شرکت نمايندگان جامعه مدنی از جهان عرب که در ماه مارس در محل کتابخانه اسکندريه با يکديگر ملاقات کردند، به شوق آمده ام و دلگرم شده ام.

آمريکا آنچه آنرا يک استراتژی پيشگام آزادی در خاور ميانه می نامد، آغاز کرده است. اين پندار که فرهنگ عرب و اسلام با آزادی و حکومت مردم تطبيق نمی کنند و بعضی ها بر اين نظر هستند، اشتباه و شکسته نفسی است. آقای بوش می گويد: نبايد ترديدی وجود داشته باشد که دمکراسی هدفی واقع گرايانه برای خاورميانه بزرگتر است. اما آن گونه که آقای بوش روز 12 آوريل در ديداری با حسنی مبارک رئيس جمهوری مصر در تگزاس گفت، رد تروريسم، نقطه آغاز به وجود آمدن يک خاورميانه غنی و صلح آميز است: مصر با کوشش برای برهم زدن فعاليت ها و مختل کردن توانائی های سازمان های تروريستی منطقه، موضع قاطعی عليه تروريسم برگزيده است. اينها سياست های يک ملت و زمامداری است که می فهمد تروريسم برای همه ما، ملت من، ملت او، تمام کشورهای عرب، اسرائيل و آينده هر کشور فلسطينی تهديد کننده است.

تروريسم بزرگترين دشمن آزادی است. و در خاورميانه و هر جای ديگر، آنچه در خطر قرار دارد فراوان است. خاورميانه تا زمانی که مکانی برای ظلم و استيصال و خشم باشد، مردان و جنبش هائی را که آزادی را تهديد می کنند به وجود خواهد آورد. آمريکا بر آن است دمکراسی را بر اساس دلايلی عملی و آشکار پيش ببرد، زيرا دمکراسی ها حامی تروريست ها نيستند و جهان را با جنگ افزار کشتار جمعی تهديد نمی کنند.

K

XS
SM
MD
LG