لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۷

بوش از طرح اسرائيل برای برچيدن برخی محله های يهودی نشين استقبال کرد  - 2004-04-15


پرزينت بوش از طرح های نخست وزير اسرائيل برای برچيدن آبادی های يهودی نشين در باريکه غزه و برخی از محله های کوچک در کرانه غربی استقبال کرده است و آنرا حرکتی تاريخی و شجاعانه می نامد. آقای بوش روز چهارشنبه پس از ملاقات با آريل شارون در کاخ سفيد گفت در هر توافقی با فلسطينيان در مورد تشکيل دو کشور، بايد وجود آبادی های بزرگ يهودی نشين در کرانه غربی به حساب آورده شود.

رئيس جمهوری آمريکا همچنين گفت به اعتقاد او آوارگان فلسطينی بايد به جای اسرائيل، در کشور آينده فلسطينی ساکن شوند. احمد قريع نخست وزير فلسطينيان بسرعت موضع آقای بوش را رد کرد و گفت او نخستين رئيس جمهوری آمريکا است که محله های يهودی نشين در سرزمين های فلسطينی را قانونی می نامد و به آنها مشروعيت می بخشد.

رهبران فلسطينی موافقت پرزيدنت بوش با طرح اسرائيل برای خروج يک جانبه از تمام باريکه غزه اما فقط بخش هائی از کرانه غربی را رد می کنند. احمد قريع، نخست وزير فلسطينی می گويد فلسطينيان نمی توانند اين نظر را که اسرائيل برخی از محله های يهودی نشين در کرانه غربی را نگاهدارد قبول کنند.

ياسر عرفات، رئيس تشکيلات خود گردان فلسطينی می گويد فلسطينيان از سرزمين خود دفاع خواهند کرد و هرگز از کوشش برای تاسيس يک کشور مستقل با بيت المقدس به عنوان پايتخت آن دست بر نخواهند داشت.

آقای بوش روز چهارشنبه در اعلام حمايت از طرح آريل شارون نخست وزير اسرائيل گفت برچيدن تمام محله های يهودی نشين در کرانه غربی واقع گرايانه نخواهد بود.

کالين پاول، وزير امور خارجه آمريکا، که بامداد پنجشنبه با آريل شارون ملاقات کرد، در تماسی تلفنی با احمد قريع از او خواسته است توجه خود را بر خروج کامل اسرائيل از غزه متمرکز سازد.

R

XS
SM
MD
LG