لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۵۲

آمريکا: طرفين مخاصمه سودان اگر صلح نکنند تحريم اقتصادی خواهند شد - 2004-04-13


ايالات متحده اخطار کرده است احتمال اين وجود دارد که در صورت عدم توافق صلح طرفين در گير در مخاصمه سودان، يعنی دولت مسلمان خارطوم و شورشيان جنوبی، آنان را مورد تحريم اقتصادی قرار دهد.

روز دوشنبه، ريچارد باوچر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا، گفت ايالات متحده اين نکته را بروشنی مطرح کرده است که طرفين مخاصمه بايد پروسه دستيابی به صلح را هر چه زودتر طی کنند و آنرا با موفقيت به نتيجه برسانند.

گفتگوهای صلح بين دولت مسلمان خارطوم و شورشيان مسيحی در جنوب کشور، که با هدف پايان بخشيدن به 23 سال جنگ داخلی آغاز شده است، در کنيا در جريان است.

تازه ترين معضل کليدی آن است که آيا شهر خارطوم، پايتخت سودان، پس از امضاء توافقنامه پايان جنگ کماکان تحت قوانين اسلامی اداره شود يا نه؟

از سوی ديگر، سازمان ملل متحد به در خواست خود مبنی بر ميزان کمکهای انسانی برای سودان، که بيش از ۸۰۰ هزار تن از شهروندان آن از خانه های خود گريخته اند، افزوده است.

دفتر روابط کمکهای انسانی سازمان ملل متحد، روز دوشنبه گفت به 115 ميليون دلار کمک نقدی احتياج دارد. اين مبلغ 5 برابر در خواست قبلی است.

استفانی بانکر، سخنگوی دفتر روابط انسانی سازمان ملل متحد، به خبرنگار صدای آمريکا گفت سفر وی به منطقه دارفور در سودان، که قبلا ورود به آن غير ممکن بود، تصويری بمراتب بدتر از آنچه پيش بينی می شد بدست داده است.

خانم بانکر اضافه کرد، تا اين لحظه دولتها تنها 30 ميليون دلار برای کمک به سودان اختصاص داده اند.

در نتيجه جنگی که از سال گذشته در دارفور سودان آغاز شد بيش از 700 هزار تن در داخل کشور آواره شده اند و نيز 100 هزار تن ديگر به کشور همسايه چاد گريخته اند.

M

XS
SM
MD
LG