لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۲۹

جمهوری اسلامی گزارش اخير وزارت امور خارجه آمريکا درباره نقض حقوق بشر در ايران را محکوم کرد - 2004-04-12


ايران گزارش اخير وزارت خارجه آمريکا را که از نقض حقوق بشر و سرکوب آزادی بيان در ايران انتقاد می کند، محکوم کرد.

حميدرضا آصفی، سخنگوی وزارت امور خارجه ايران گفت که ايالات متحده صلاحيت اظهارنظر درباره موضوعات مربوط به حقوق بشر را ندارد. او واشنگتن را متهم به ارتکاب جنايات در عراق، اراضی فلسطين اشغال شده و ديگر نقاط جهان کرد. او همچنين گفت که مفاهيم بشر و حقوق از نظر آمريکا با درک ديگر نقاط جهان از اين مفاهيم متفاوت است.

گزارش ايالات متحده که در ١۶ صفحه در روز جمعه منتشر شد می گويد که رهبران غيرمنتخب ايران درخواست ها برای آزادی را سرکوب می کنند و به نابود کردن ناراضيان می پردازند.

وزارت خارجه به اقدامات سرکوبگرانه ای چون بستن حداکثر ٨۵ روزنامه، تعقيب و پيگرد اعضای مذهب بهائی و خفه کردن جنبش آزادی سياسی اشاره می کند.

از دو ايرانی برای کمکشان به مسئله حقوق بشر نيز نام برده شده است: زهرا کاظمی، خبرنگار و عکاس ايرانی – کانادائی که در بازداشتگاه پليس در سال ٢٠٠٣ در ايران درگذشت و برنده جايزه صلح نوبل و مدافع حقوق بشر، خانم شيرين عبادی برای کارهايش مورد تحسين قرار گرفت.

گزارش وزارت امور خارجه آمريکا همچنين می گويد که جوانان ايرانی که تظاهرات گسترده طرفداری از اصلاحات را برگزار کرده بودند نمايندگان اميد برای آينده ايران هستند.

R

XS
SM
MD
LG