لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۴۹

(( ندبه )) بيضايی در ايران، آرش ايرانی - 2004-04-09


سرانجام پس از سه بار انتشار نمايشنامه (( ندبه )) نوشته بهرام بيضايي، در خارج از ايران اين اثر ارزنده در داخل كشور نيز به چاپ رسيد.

اين نمايشنامه بيضايی ابتدا در سال ۱۳۶۳ توسط نشر الفبا (جنگ) در پاريس، دومين بار توسط نشر رامين در استكهلم به سال ۱۳۷۱ (كه البته از روی حروف چينی به چاپ نرسيده انتشارات ابتكار در تهران به چاپ رسيده) و بالاخره در سال ۱۳۷۱ و به وسيله انتشارات تصوير و نشر زمانه در لس آنجلس منشر شده بود.

به عقيده بسياری از كارشناسان هنری ، بيضايی كه متولد 1317 شمسی در تهران می باشد طی ساليان متمادی فعاليت فرهنگی و هنری چهره موفقی از خود ارائه داده است. او نمايشنامه های بسيار زيادی نوشته كه بعدها نمايش های بسياری بر اساس آنها به روی صحنه رفته است. بيضايی همچنين نشان داده كه سينما را نيز خوب می شناسد. فيلمنامه های روز واقعه، مسافران و سگ كشی از شاهكارهای او به حساب می آيند و در حال حاضر از او به عنوان بهترين كارگردان سينمای ايران ياد می شود.

نمايشنامه ندبه او كه سرانجام اين روزها توسط انتشارات روشنگران و مطالعات زنان راهی ويترين كتاب فروشی های تهران شده است در سال 1356 به رشته تحرير در آمده بود.

XS
SM
MD
LG