لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۳۸

The View from Washington  <br> ايران ائتلاف به رهبری آمريکا را مسئول گسترش خشونت در عراق می داند - 2004-04-09


ايران ائتلاف به رهبری آمريکا را مسئول گسترش خشونت در عراق می داند. خبرگزاری جمهوری اسلامی به نقل از حميد رضا آصفی سخنگوی وزارت امور خارجه می گويد: حضور اشغالگران در عراق موجب هرج و مرج در کشور شده است. سازمان تروريستی حزب الله، که هزينه های مالی آنرا ايران تأمين می کند، نيز آمريکا را مسئول آنچه آنرا اقدامات وحشيانه و جنايات زشت عليه غيرنظاميان توصيف می کند می داند.

بر اساس حقايق موجود، مقتدا صدر، دست نشانده کاظم الحسينی الحائری، روحانی مقيم عراق، اخيرأ با حزب الله و گروه تروريستی حماس اعلام همبستگی کرد و خود را بازوی حمله آنها در عراق ناميد. و از پيروانش خواست دشمن را به وحشت بياندازند و به آنها حمله کنند. اعضای واحد شبه نظامی شخصی صدر، معروف به ارتش مهدی، در چندين شهر عراق به خيابانها ريختند، و شهروندان عراقی، کلانتری ها و نيروهای ائتلاف را زير آتش گرفتند. ژنرال مارک کيميت، معاون عمليات ائتلاف، می گويد چنين رفتاری تحمل نخواهد شد. افرادی که موجب خشونت می شوند، دست به خشونت می زنند و عليه مردم در داخل عراق خشونت روا می دارند، تعقيب و دستگير يا کشته خواهند شد.

پال برمر، رئيس تشکيلات موقت ائتلاف ، می گويد مقتدا الصدر يک ياغی است. او نه تنها تلاش می کند از طريق خشونت به قدرت برسد، بلکه به همدستی در کشتن عبدالمجيد خوئی روحانی محترم شيعه و طرفدار حقوق بشر در آوريل ۲۰۰۳ نيز متهم است.

دان سنور سخنگوی ائتلاف می گويد: يک قاضی عراقی حکم دستگيری مقتدا الصدر را بر اساس شواهدی که او را به قتل بی رحمانه خوئی ارتباط می دهد صادر کرده است. خوئی در مقابل يکی از مقدس ترين زيارتگاه های جهان، با ضربات پياپی چاقو و گلوله از پای در آمد. و به گمان من، پيام به تمام افرادی که در اين قتل دست داشتند اين است که مردم عراق خواهان برگزاری انتخابات هستند، و نمی خواهند حکومت اوباشان در مورد کسی که کشور را اداره خواهد کرد تصميم بگيرد.

پرزيدنت بوش با اين نظر موافق است و می گويد:" در مورد صدر بايد گفت او کسی است که به جای آن که اجازه دهد دمکراسی شکوفا شود، می خواهد به زور متوسل شود. و اين چيزی است که ما نمی توانيم اجازه دهيم اتفاق بيافتد." آقای بوش اضافه می کند: " آمريکا و شريکانش مسلم خواهند ساخت که يک عراق آزاد نه تنها برای تامين امنيت خود آنها، بلکه به خاطر ملت های آزاد در هر کجای جهان ، سربلند کند."

XS
SM
MD
LG