لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۳۵

يک سال از کشته شدن سيد عبدالمجيد خوئی، روحانی شيعه عراق می گذرد - 2004-04-08


يک سال از کشته شدن سيد عبدالمجيد خوئی، روحانی شيعه عراق می گذرد. او روز ۱۰ آوريل، فقط چند روز پس از آن که از تبعيد در لندن به عراق بازگشت، در حرم حضرت علی (ع) در نجف مورد حمله اوباشان قرار گرفت و کشته شد.

سيد عبدالمجيد خوئی در خانواده برجسته يک روحانی شيعه که خواهان گفت و شنود در ميان اديان گوناگون عراق بود، به دنيا آمد. او که در نجف رشد کرد، شاهد دست اول قساوت و بی رحمی رژيم صدام حسين بود. در سال ۱۹۹۱، ناچار شد به تبعيد برود. اما به محض آن که عراق آزاد شد، با اميد کمک به هموطنان عراقی خود برای بازسازی کشور ، بازگشت.

حدود ۲۴ نفر به دست داشتن در قتل سيد عبدالمجيد خوئی مظنون هستند. مصطفی يوسف از جمله ۱۲ نفری است که تا کنون دستگير شده اند. او دستيار مقتدا صدر ، يک روحانی شيعه افراطی است که اوباشان تروريست او به نيروهای ائتلاف و شهروندان عراقی حمله کرده اند. و روز ۵ آوريل، مقامات ائتلاف اعلام کردند که يک قاضی تحقيق عراقی حکم دستگيری مقتدا صدر را صادر کرده است. مقامات ائتلاف گفتند اين حکم می تواند در هر زمانی اجرا شود.

دان سنور، سخنگوی تشکيلات موقت ائتلاف می گويد خشونت در عراق تحمل نخواهد شد و اضافه می کند: امروز در عراق بحث بين دو گروه قومی يا دو منطقه نيست. بين ميانه روها و تند روها است، و در عراق جائی برای تند روها وجود ندارد.

پرزيدنت بوش می گويد افرادی مانند مقتدا صدر می خواهند با بکار بردن زور در باره آينده عراق تصميم بگيرند.

در اين حادثه و مورد خاص، صدر کسی است که تصميم می گيرد به جای آن که اجازه دهد دمکراسی در عراق شکوفا شود، به زور متوسل شود. و اين چيزی است که ما نمی توانيم اجازه بدهيم.

پرزيدنت بوش می گويد تند روها می خواهند اراده ما را در هم بشکنند و می افزايد: ما به اقدامات سخت در عراق دست زده ايم. اما به حرکت ادامه خواهيم داد. ما آنچه را درست است انجام خواهيم داد. مسلم خواهيم ساخت که يک عراق آزاد سر بردارد، نه فقط بخاطر امنيت خودمان، بلکه به خاطر ملت های آزاد در هر کجا که هستند.

پرزيدنت بوش می گويد پيام به مردم عراق اين است که آنها نبايد بترسند آمريکا پشت خواهد کرد و خواهد گريخت.

XS
SM
MD
LG