لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۶

View From Washington: Boucher And Bolton on Iran's Nuclear Program نظر مقامات آمريکا درباره برنامه هسته ای ايران - 2004-04-03


آنچه در اينجا می خوانيد، نظر رسمی دولت ايالات متحده آمريکاست

رژيم ايران اعلام کرده است که ساختن دستگاه های سنتريفيوژ را که اورانيوم غنی شده توليد می کند، متوقف خواهد کرد. اورانيوم بشدت غنی شده که در ساختن بمب اتم بکار می رود توسط اين دستگاه های سنتريفيوژ توليد می شود.

دو روز بعد از آنکه بازرسان سازمان بين المللی انرژی اتمی، برای بازرسی تاسيسات اتمی ايران، وارد آن کشور شدند رژيم ايران اعلام کرد که ساختن دستگاه های سنتريفيوژ را متوقف خواهد کرد.

ماه گذشته ، ماه مارس، تهران در عکس العمل به گزارش سازمان بين المللی انرژی اتمی که گفته بود ايران در افشاء اجزاء کليدی برنامه های اتمی خود کوتاهی کرده است، ورور بازرسان اتمی به ايران را ممنوع کرد.

براساس برخی از گزارش ها يک مقام رسمی ايران گفت که ايران برای جلب اعتماد بيشتر سازمان بين المللی انرژی اتمی، تصميم گرفت ساختن دستگاه های سنتريفيوژ را متوقف کند. ريچارد باچر سخنگوی وزارت خارجه آمريکا می گويد اعلام اين مطلب از سوی ايران که ساختن دستگاه های سنتريفيوژ را متوقف خواهد کرد نمی تواند اين نگرانی ها را کاهش دهد که ايران در اختفاء برای توليد بمب اتم کوشش می کند.

ACT اگر نظری به تاريخچه اين موضوع و قطعنامه هايی که سازمان بين المللی انرژی اتمی در ماه نوامبر و مارس تصويب کرد بيندازيم، می بينيم که به گام های ديگری نياز است که تا اين زمان ايران هيچيک از آنها را به خوبی انجام نداده است. بنابراين موضوع فقط متوقف کردن برخی از اقدامات نيست.

جان بولتون مدير کل وزارت خارجه آمريکا در امور کنترل سلاح ها و امنيت بين المللی می گويد برنامه های اتمی ايران يکی از جدی ترين چالش های گسترش سلاح های اتمی به حساب می آيد که ما امروز با آن روبرو هستيم. بنابر اظهارات آقای بولتون آخرين گزارش سازمان بين المللی انرژی اتمی، بنحوی جدی انجام تعهدات ايران به وزراء خارجه کشورهای اروپائی در سال گذشته را مورد شک و ترديد قرار می دهد.

در آن زمان ايران متعهد به متوقف کردن کليه فعاليت های غنی سازی اورانيوم شد و قول داد که جزئيات کامل برنامه های اتمی خود را در اختيار سازمان قرار دهد. آقای بولتون مديرکل وزارت خارجه آمريکا می پرسد اگر ايران به تعهدات خود جامه عمل پوشانده پس چرا قبلا برنامه بازرسی ها را به تعويق انداخت؟

اظهارات علنی و مکرر مقامات بلندپايه ايران مبنی بر اينکه زمانی که مسائل با سازمان بين المللی انرژی اتمی حل و برطرف شد ايران بار ديگر برنامه غنی سازی اورانيوم را از سر خواهد گرفت، بر اين سوالات تاکيد می گذارد که آيا توافق های ايران با کشورهای اروپائی اهداف موردنظر را که جلوگيری از ادامه برنامه های توليد سلاح های اتمی ايران بود، کسب کرده است.

آقای بولتون می گويد اگر ايران به تعهدات خود عمل نکند، در آنصورت سازمان بين المللی انرژی اتمی بايد به وظيفه خود عمل کرده و قصور ايران را برای اقدامات لازم به شورای امنيت سازمان ملل متحد گزارش کند. به گفته آقای بولتون اگر کشورهای متمرد حاضر به پيروی از منطق اصول منع گسترش سلاح های اتمی نيستند بايد خود را برای مقابله با عواقب مضر آن نيز آماده کنند. و به همين سبب است که ما بکرات هشدار داده ايم که هيچ اقدام و تصميمی نمی تواند دور از تصور شورای امنيت باشد.

XS
SM
MD
LG