لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۱۸

آمريکا عليه فروشندگان اسلحه به ايران تحريم اعمال کرد - 2004-04-03


ايالات متحده، 13 شرکت خارجی و همچنين افرادی را در هفت کشور به دليل فروش وسايل و تخصص هايی که می تواند برای ساختن سلاح های شيميايی و ميکروبی استفاده شود، تحريم کرد.

از سال 2000 که کنگره آمريکا قانون مربوط به جلوگيری از دسترسی ايران به سلاح های کشتار جمعی را تصويب کرد، اين بزرگ ترين تحريمی است که يکجا صورت می گيرد. از سيزده مورد تحريم، پنج مورد آن در چين است، از روسيه و مقدونيه هر کدام دو مورد تحريم. از بلاروس، کره شمالی، تايوان و امارات متحده عربی، هر کدام يک مورد.

آدام ارلی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا گفت که اعمال اين تحريم ها بر اساس "اطلاعات موثق" صورت می گيرد و اين شرکت ها، فن آوری يا تجهيزات حساسی به ايران انتقال داده اند.

وی گفت که مجازات اين شرکت ها، دو سال تعيين شده است و به آنها اجازه خريد تجهيزات فوق مدرن از آمريکا يا هيچ گونه معامله ای با دولت آمريکا را نمی دهد.

برخی از اين شرکت ها، در قبل نيز مورد تحريم آمريکا قرار گرفته بودند، به خصوص شرکت صادرات ارتش کره شمالی به نام "چانگ وانگ سينيونگ".

در گزارش به کنگره اوايل اين هفته، جان بولتون، معاون وزارت امور خارجه در مسئله جلوگيری از انتشار سلاح های کشتار جمعی و مقام ارشد دولت بوش گفت:" ايران بطور گسترده ای از فريبکاری و کارزاری از دروغ بهره جسته است" تا نگذارد بازرسان بين المللی متوجه ابعاد برنامه های "جامع" دستيابی به سلاح های ميکروبی، شيميايی و هسته ای آن کشور شوند.

XS
SM
MD
LG