لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۴۴

مشارکت برای پيشرفت در عراق<br>Editorial: Partnership for Progress in Iraq - 2004-04-02


آنچه در اينجا می خوانيد، نظر رسمی دولت آمريکا است.

باز سازی عراق کار عمده ای است. بانک جهانی تخمين می زند که پس از ده ها سال دزدی و سوء مديريت به وسيله رژيم صدام حسين، عراق برای احيای اقتصاد خود بين ۵۵ تا ۶۰ ميليارد دلار نياز دارد.

مهدی الحافظ وزير برنامه ريزی عراق است. او می گويد : مهمترين چالش، ميراث رژيم سابق است-- بدهی های کشور سر به ميلياردها دلار می زند. مشکل ديگر، يک اقتصاد ويران است.

آمريکا از طريق برنامه مشارکت برای توانگری، تقريبا ۱۹ ميليارد دلار تعهد کرده است که قرار است به مصرف بازسازی تاسيسات زير بنائی عراق برسد. تا ۳۰ ژوئن که عراق حاکميت خود را باز يابد، ۵۵ هزار عراقی در مشاغلی که هزينه های آنرا برنامه مشارکت فراهم می آورد سر گرم کار خواهند بود. اين برنامه قرار دادهائی به بيش از ۱۴۰ شرکت متعلق به عراقی ها واگذار کرده است. عراقی ها در فعاليت های ساختمانی و تعميراتی در بخش های نيرو ، منابع آب ، حمل و نقل و ارتباطات کار خواهند کرد. ديگران برای بهبود وضع امنيت، تاسيسات بهداشتی و مدارس به کار خواهند پرداخت.

پرزيدنت جرج بوش می گويد کار بازسازی عراق جديد دشوار است ، اما درست است، و اضافه می کند: در حالی که دمکراسی در عراق پا می گيرد، دشمنان آزادی تمام توان خود را برای گسترش خشونت و وحشت به کار خواهند گرفت. ْآنها سعی دارند اراده کشور ما و دوستان ما را متزلزل کنند، اما آمريکا هرگز مرعوب اوباشان و آدمکشان نخواهد شد. قاتلان شکست خواهند خورد و مردم عراق در آزادی زندگی خواهند کرد.

مهدی الحافظ وزير برنامه ريزی عراق می گويد بهبود اقتصاد کشور به ايجاد محيطی خوب برای يک عراق بهتر و جديد منجر خواهد شد. به گفته او، برنامه مشارکت برای توانگری به عراق کمک خواهد کرد خطرات را کاهش دهد و چالش هائی را که در برابر کشور قرار دارد محدود سازد.

XS
SM
MD
LG