لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۵۶

احمد باطبی، دانشجوی زندانی، در وضعيت نامناسب جسمی قرار دارد - 2004-03-30


گروه «ائتلاف ملی مدافعان دمکراسی» که دفتر مرکزی آن در واشنگتن قرار دارد می گويد يک دانشجوی دگر انديش زندانی در ايران از نظر جسمی و سلامت روحی در وضعيت نامناسبی قرار دارد و در خواست خانواده وی برای معالجه وی از طرف مقامات ايرانی رد شده است.

احمد باطبی در ماه نوامبر گذشته با استفاده از يک مرخصی کوتاه مدت از زندان، موفق به ديدار با آقای ليگابو، نماينده سازمان ملل متحد که درباره وضعيت حقوق بشر در ايران و زندانهای جمهوری اسلامی تحقيق می کرد، شد اما پس از اين ملاقات بمدت چند روز ناپديد شد و سرانجام دوباره از زندان جمهوری اسلامی سر درآورد.

آقای باطبی ابتدا در طول تظاهرات دانشجويی سال ١٩٩٩ ميلادی دستگير شد. ماموران دولتی به عنوان سندی عليه وی از عکسی استفاده کردند که که در طی تظاهرات دانشجويی ١٨ آذر ماه گرفته شده بود. آقای باطبی در اين عکس پيراهن خون آلود دانشجوی ديگری را در دست گرفته بود.

احمد باطبی ابتدا به مجازات مرگ محکوم شده بود، اما اين محکوميت به ١۵ سال زندان تغيير يافت.

گروه «ائتلاف ملی مدافعان دمکراسی» از سازمان ملل متحد درخواست کرده است نماينده مخصوصی را برای نظارت بر نحوه عملکرد ايران در عرصه حقوق انسانی تعيين کند. اين گروه می گويد تحقير خانواده های زندانی در ايران نه تنها امر متداولی است، بلکه يکی از ابزارهای فشار بر زندانی است که برای گرفتن اعتراف از او مورد استفاده مقامات قرار می گيرد.

M

XS
SM
MD
LG