لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۵۸

رکورددار شنای ۴۰۰ متر کرال جهان از راهيابی به رقابتهای المپيک آتن بازماند  - 2004-03-29


يان تورپ از استراليا، قهرمان شنای المپيک و رکورد دار جهان، از رقابت در مسابقه آزاد يا کرال ۴۰۰ متر در بازی های مقدماتی برای راه يابی به المپيک که در شهر سيدنی استراليا انجام ميشود محروم شده است. اين قهرمان ۲۱ ساله به اين ترتيب از شرکت در اين رقابت در بازی های المپيک تابستانی در ماه اوت آينده در شهر آتن در يونان باز خواهد ماند.

يان تورپ ظاهراً روز شنبه پيش از شروع رقابت مقدماتی شنای کرال ۴۰۰ متر تعادل خويش را از دست داده و از روی سکوی بلوک آغاز رقابت بداخل آب افتاد. او به سکو بازگشت و در رقابت شرکت کرد ولی مقامات او را از ادامه کار محروم کردند. داور و مقامات شنای استراليا درخواست تجديد نظر باشگاه شنای يان تورپ را رد کردند. استراليا در رشته شنا يک سياست سرسخت و شديد دارد که اجازه ميدهد تنها دو تن از سريعترين شناگران در فينال هر رقابت مقدماتی به بازی های المپيک راه پيدا کنند.

يان تورپ در سال ۱۹۹۸ در سن ۱۵ سالگی، جوانترين قهرمان مرد جهان در شنای آزاد ۴۰۰ متر شد. او نخستين رکورد جهانی خود را در اين رشته در سال متعاقب آن بر جای نهاد و از آن زمان تا کنون رکورد جهان را ۴ بار شکسته است.
محروميت يان تورپ تنها از شرکت در مسابقات شنای کرال ۴۰۰ متر المپيک است ولی اين شناگر روز دوشنبه در رقابت مقدماتی شنای کرال ۲۰۰ متر به آب وارد ميشود. او رکورد دار جهان در آن رويداد نيز هست.

XS
SM
MD
LG