لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۳

زنان در خاورميانه<br>Editorial: Women in the Middle East - 2004-03-19


آنچه در اينجا می خوانيد، نظر رسمی دولت آمريکا است.

در اين ماه قابوس بن سعيد، سلطان عمان، رويا بنت سعود البوسيدی را به عنوان وزير جديد آموش عالی کشور منصوب کرد. او نخستين زنی است که به عضويت کابينه عمان در می آيد.

پرزيدنت بوش می گويد : روزهای خالق العاده ای را می گذرانيم:
"ما شاهد سقوط ظالمان بی رحم بوده ايم. می بينيم که دمکراسی در خاورميانه سر بر می دارد. می بينيم که زنان جايگاه برحق خود را در جوامعی که زمانی بگونه ای باور نکردنی سرکوبگر و بسته بودند به دست می آورند. قدرت و جاذبه آزادی را در هر فرهنگی مشاهده می کنيم."

آقای بوش می گويد در مراکش نيز تغييراتی صورت می گيرد، در آنجا سلطان محمد بن الحسن قوانينی برای حفاظت از حقوق زنان پيشنهاد کرده است.

وی افزود: يک جامعه، در حالی که زنان ، که نيمی از ملت را تشکيل می دهند، می بينند حقوقشان، با وجود والائی و عدالتی که مذهب شکوهمند ما به آنها ارزانی داشته است، نقض می شود و از بی عدالتی، خشونت و در حاشيه نگاهداشته شدن، رنج می برند، چگونه می تواند پيشرفت کند؟ اين سخن، بيانيه نيرومند آزادی است. او حق دارد. آمريکا در کنار اعليحضرت و ديگرانی که در اين اعتقاد اساسی با او همراه هستند ايستاده است. آينده ملت های مسلمان با مشارکت کامل زنان به مراتب بهتر خواهد بود.

پيشرفت در جهت احترام به حقوق زنان در خاور ميانه و هر جای ديگر جريان دارد. اما شمار بسيار زيادی از زنان هنوز با شيوه های سرکوبگرانه، خشونت و تبعيض و تعصب روبرو هستند. آن گونه که فرحناز نظير، موسس انجمن زنان افغانستان می گويد، جامعه مانند يک پرنده است. دو بال دارد. و يک پرنده نمی تواند اگر يک بالش شکسته باشد، پرواز کند.

XS
SM
MD
LG