لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۱۳

چهار شنبه سوری<br>انفجارهای مهيب تهران را به لرزه در آورده است - 2004-03-16


آرش ايرانی

با غروب آفتاب و فرا رسيدن شب (( چهارشنبه سوری )) انفجارهای مهيب بسياری از نقاط تهران را به لرزه در آورده است.

اين در حاليست كه طی روزهای گذشته مسئولين محافظه كار شهرداری تهران برای اولين بار پس از پيروزی انقلاب اسلامی اعلام كرده بودند كه مكان هايی را برای ترقه بازی كم سر و صدا تر جوانان در نظر گرفته اند اما اينطور كه به نظر می رسد اقبال چندانی از اين امكان به عمل نيامده است.

يكی از جوانان تهرانی كه ترقه بزرگی را به طرف فلكه اول تهرانپارس پرتاب می كرد به من گفت: " چهارشنبه سوری سنتی نيست كه دولت بخواهد برای آن مكان پيدا كند. در واقع ما با پرتاب اين ترقه ها هم شادمانی می كنيم و هم خشم و نفرت خود را از وضعيت جاری در اين مملكت نشان می دهيم. واقعا چه راهی برای ما باقی مانده است تا بگوييم از اين وضع ناراضی هستيم. ما كمی تفريح می خواهيم. می خواهيم يك شب حال كنيم."

دوست ديگر اين پسر نيز ادامه داد : " ما واقعا دوست نداريم با اين صداها مردم را ناراحت كنيم ، اميدواريم آنها ما را درك كنند. ما نياز داريم كه به يك نحوی انرژی خود را تخليه كنيم و در كنار آن نشان بدهيم كه از اين شرايط زندگی كردن هم دل خوش نداريم. "

پيش تر مسئولين قضايی ايران اعلام كرده بودند كه نيروهای اطلاعاتی ، بسيج و نيروی انتظامی با برگزار كنندگان مراسم چهارشنبه سوری در خيابان ها به شدت برخورد خواهند كرد. سنتی كه از بدو استقرار جمهوری اسلامی تكرار شده است و اينطور كه از شواهد و قرائن پيداست امسال با حضور گسترده نيروهای ضد شورش در بسياری از نقاط شهر چهره خشن تری به خود گرفته است.

XS
SM
MD
LG