لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۷

بازرسی ها از برنامه اتمی ايران از سر گرفته خواهد شد - 2004-03-15


محمد البرادعی، رئيس سازمان بين المللی انرژی اتمی اعلام داشت بازرسی ها از برنامه اتمی ايران در اواخر ماه جاری ميلادی از سر گرفته خواهد شد.

آقای البرادعی در واشنگتن به خبرنگاران گفت ايران موافقت کرده است بازرسان اتمی سازمان ملل متحد در تاريخ ٢٧ ماه مارس ( برابر با هشتم فروردين ماه ) به آن کشور باز گردند.

جمهوری اسلامی روز شنبه در واکنشی به قطعنامه جديد آژانس بين المللی انرژی اتمی که در آن از امتناع تهران در ارائه اطلاعات در مورد بخش مهمی از تکنولوژی اتمی ايران به شدت انتقاد شده بود، فعاليت بازرسان اتمی را در آن کشور به مدت نامحدود ممنوع اعلام داشته بود.

امروز قبل از اعلام خبر موافقت ايران توسط آقای البرادعی، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی به نقل از حسن روحانی، مسئول مذاکرات با آژانس بين المللی انرژی اتمی و دبير شورای امنيت جمهوری اسلامی گزارش داد به تعويق افتادن بازرسی ها " مشکل فنی" بوده است که حل و فصل خواهد شد.

محمد البرادعی برای گفتگو با رئيس جمهوری آمريکا و رهبران کنگره آمريکا در مورد برنامه اتمی ايران و ساير مسايل اتمی جهان به واشنگتن سفر کرده است.

مقامات آمريکايی، ايران را به داشتن برنامه ای محرمانه برای دستيابی به تسليحات اتمی متهم کرده اند، اما مقامات جمهوری اسلامی می گويند طرحهای اتمی ايران صرفاً برای توليد برق اتمی است.

ديروز در واشنگتن کالين پاول، وزير امور خارجه آمريکا گفت که جامعه بين المللی در برابر اقدامات ايران برای دستيابی به جنگ افزارهای اتمی چشم پوشی نخواهد کرد.

R

XS
SM
MD
LG