لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۴

کالين پاول: ايران از افشای اطلاعات کليدی در مورد برنامه هسته ايش امتناع نکند


کالين پاول، وزير امور خارجه آمريکا، به جمهوری اسلامی ايران اخطار کرده است که از افشای اطلاعات کليدی در مورد برنامه هسته ای خود امتناع نورزد.

آقای پاول روز يکشنبه در يک گفنگوی تلويزيونی اخطار کرد که جامعه جهانی عاطل و باطل در کناری نخواهد ايستاد تا نظاره گر کوششهای ايران برای ساختن سلاح اتمی باشد.

دولت جمهوری اسلامی داشتن هرگونه برنامه تسليحات هسته ای را تکذيب کرده است. سازمان بين المللی انرژی اتمی روز شنبه، ضمن تصويب قطعنامه ای مراتب تاسف شديد خود را از قصور ايران در پرده برداشتن از تکنولوژی های هسته ای کليدی خود در گزارش ماه اکتبر خويش ابراز داشت.

وزير امور خارجه آمريکا گفت در صورتيکه سازمان بين المللی انرژی اتمی کماکان نسبت به اقدامات ايران در جلسه بعدی خود در ماه ژوئن آينده ناخشنود باشد می تواند مسئله را برای اقدام به شورای امنيت سازمان ملل متحد ارجاع کند. در صورتيکه سازمان بين المللی انرژی اتمی چنين کند شورای امنيت نيز ممکن است ايران را مشمول تحريم های خود قرار دهد.

جمهوری اسلامی ايران قطعنامه سازمان انرژی اتمی را «غير عادلانه» و «اهانت آميز» توصيف کرده و اخطار داد که ممکن است در اثر صدور چنين قطعنامه ای در نحوه همکاری های خود با اين سازمان در آينده تغييراتی بدهد.

در رويدادی ديگر محمد البرادعی، رئيس سازمان بين المللی انرژی اتمی، از ايران موکدا خواست اجازه دهد بازرسان سازمان از تاسيسات اتمی ايران بازرسی به عمل آورند. البرادعی گفت تجديد بازرسی ها بهترين راه رفع هرگونه سوء ظنی است نسبت به اين که ممکن است ايران در صدد مخفی سازی «چيزی» باشد.

M

XS
SM
MD
LG