لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۱۲

ترقه فروشان محافظه كار! - 2004-03-15


از: آرش ايرانی

وقتی پس از پيروزی های مكرر محافظه كاران در انتخابات های شورای شهر و هفتمين دوره مجلس شورای اسلامی ، برخی از تحليل گران مسائل ايران خبر از احتمال ميانه رو شدن اين گروه نه چندان خوشنام می دادند، شايد كسی فكرش را هم نمی كرد كه اين تغيير مواضع به اين زودی ها رخ بنمايد.

لابد می پرسيد مصداق آن كجاست ؟ اگر خاطرتان باشد از بدو روی كار آمدن نظام جمهوری اسلامی در ايران نكوداشت جشن ها و آداب و رسوم ريشه دار ايرانی از آنجا كه با اعياد اسلامی و مذهبی قرابت چندانی نداشت امری نكوهيده و ناپسند به شمار می آمد. برای نمونه علاوه بر مخالفت ضمنی اين نظام با برگزاری آئين هايی نظير نوروز در اوايل انقلاب ، سركوب مراسم چهارشنبه سوری و قلع و قمع برگزاركنندگان آن طی ۲۵ سال گذشته از وظايف و واجبات محسوب می شد.

اما جالب اين جاست كه همان نيروهای ارزش مدار و محافظه كار كه تا همين پارسال نيز به هيچ عنوان حاضر نبودند ذره ای با اين مراسم كهن كنار بيايند وحتی از به كار بردن نام آن هم اكراه داشتند و آن را (( چهارشنبه آخر سال )) می خواندند ، امسال پس از سوار شدن بر خر مراد فروش انواع ترقه جات را وجه همت خود قرار داده اند!

با چراغ سبز محافظه كاران، بيست و يكم اسفند ماه سال جاری مدير عامل سازمان آتش نشانی اعلام كرد : "معاونت های فرهنگی و اجتماعی ۲۱ منطقه شهرداری، پارك هايی را برای اجرای طرح استقبال از بهار پيش بينی كرده اند كه بر اين اساس مردم می توانند در چهارشنبه آخر سال، مواد محترقه را در بازارچه های در نظر گرفته شده، خريداری و مراسم خود را برگزار كنند."

حالا تصور كنيد كه اگر سال گذشته و پيش از اطمينان محافظه كاران از قبضه كردن قدرت ، يك فرد اصلاح طلب چنين عباراتی را بر زبان جاری می ساخت چه بلوا و وا اسلامايی كه سراسر ايران را فرا می گرفت.

به عقيده اگاهان سياسی اعطای آزادی های اجتماعی و در عين حال ايجاد انسداد سياسی مهمترين استراتژی است كه محافظه كاران برای اداره ايران طی سال های آينده به كار خواهند بست. به طوريكه چه بسا فردا همين جماعت ماهواره را نيز آزاد كردند و از سختگيری های فعلی روی حجاب نيز كاسته شد!

به گفته يكی از اين كارشناسان:" كشمكش و منازعه ساليان اخير ميان محافظه كاران و اصلاح طلبان بر سر حفظ ارزش ها و شعاعر اسلامی ، ظاهرأ دعوا بر سر لحاف ملا نصرالدين بوده است."

XS
SM
MD
LG