لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۱۸

جمهوری اسلامی ايران: ممکن است به همکاری با آژانس بين المللی پايان دهيم - 2004-03-11


جمهوری اسلامی ايران از آنچه آنرا نفوذ آمريکا بر آژانس بين المللی انرژی اتمی می نامد انتقاد کرده است و می گويد اگر اين وضع تغيير نکند، تهران ممکن است به همکاری با آژانس پايان دهد.

پيروز حسينی، نماينده جمهوری اسلامی در آژانس بين المللی روز چهارشنبه در وين گفت آمريکا برای سختگير تر ساختن متن قطعنامه ای که از فعاليت های اتمی ايران ابراز نگرانی می کند، بيش از حد بر کشورهای اروپائی فشار آورده است.

هيئت امنای آژانس بين المللی برای تصويب متن نهايی قطعنامه اين هفته رای گيری خواهند کرد.

کالين پاول، وزير امورخارجه ايالات متحده، طی سخنانی که روز چهارشنبه در کنگره آمريکا ابراز داشت گفت برغم نرمشی که آمريکا درمورد لحن قطعنامه نشان داد، واشنگتن هنوز عقيده دارد که ايران بايد تمام جاه طلبی هايش را درباره توسعه سلاح هسته ای به کنار بگذارد.

از سوی ديگر، کمال خرازی روز چهارشنبه در تهران هشدار داد که در صورت روبرو شدن با تنبيه، جمهوری اسلامی به همکاری هسته ای خود با آژانس بين المللی انرژی اتمی پايان خواهد داد.وی همچنين گفت که کشور متبوع وی خيال دارد غنی سازی اورانيوم را از سر بگيرد.

در همين حال، ليبی يک پروتکل الحاقی ديگر به معاهده منع توليد و گسترش سلاح های اتمی را امضاء کرد و به بازرسان آژانس جهانی انرژی اتمی اجازه بازديد از مراکز خود را تنها با يک اطلاع قبلی کوتاه داد.

M

XS
SM
MD
LG