لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۰۷

بحث پيرامون متن نهايی قطعنامه فعاليت های اتمی ايران - 2004-03-11


مقامات می گويند ديپلمات ها در آژانس بين المللی انرژی اتمی، وابسته به سازمان ملل متحد، به بحث و مذاکره در باره متن نهائی قطعنامه ای که قرار است در باره فعاليت های اتمی ايران صادر شود، ادامه می دهند. ديپلمات ها در جلسات خود سعی کرده اند مسائل موجود در پيش نويس قطعنامه ای را که روز سه شنبه بطور مقدماتی تصويب شد حل کنند. اين پيش نويس، مصالحه ای بين آمريکا و کشورهای اصلی اروپائی تلقی می شود.

ديپلمات های غربی می گويند پيش نويس فعلی از خود داری ايران از ارائه اطلاعات کامل در مورد گستره برنامه اتمی خود ابراز تاسف می کند و ناتوانی آنرا در حل تمام مسائل مربوط به توانائيهای غنی ساختن اورانيوم مورد انتقاد قرار می دهد. اما همچنين تهران را به خاطر همکاری با آژانس بين المللی انرژی اتمی و موافقت با بازرسی های سرزده از تاسيسات اتمی ايران تحسين می کند. پيش نويس قطعنامه توصيه نمی کند که پرونده ايران به شورای امنيت ارجاع شود.

آمريکا ايران را به کوشش برای توليد جنگ افزار اتمی متهم می کند، تهران اين اتهام را نادرست می داند. روز پنجشنبه پرزيدنت بوش تحريم هائی را که شرکت ها و شهروندان آمريکا را از معاملات نفتی با ايران ممنوع می سازد تجديد کرد. در فرمان آقای بوش گفته می شود جمهوری اسلامی ايران نگرانی واشنگتن را که تهران از تروريسم حمايت می کند، سعی دارد روند صلح خاورميانه را تضعيف کند و در صدد دست يابی به سلاح های ممنوعه کشتار جمعی است ، برطرف نکرده است. انتظار می رود قطعنامه در روزهای آينده به رای گذاشته شود.

K

XS
SM
MD
LG