لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۴۲

کمال خرازی: ايران حق دارد غنی سازی اورانيوم را از سر بگيرد - 2004-03-10


وزير امور خارجه جمهوری اسلامی می گويد ايران غنی سازی اورانيوم را زمانی که مناسباتش با آژانس بين المللی انرژی اتمی عادی شد، از سر خواهد گرفت.
کمال خرازی روز چهارشنبه در تهران به خبرنگاران گفت جمهوری اسلامی برنامه غنی سازی را به منظور جلب اعتماد آژانس در جريان تحقيقات، داوطلبانه برای مدتی محدود به حال تعليق در آورد و حق دارد آنرا از سر بگيرد.
خرازی همچنين به کشورهای اروپائی هشدار داد که اگر آنها به آنچه او آنرا تسليم شدن در برابر فشار آمريکا در معامله با آژانس بين المللی انرژی اتمی ناميد پايان ندهند، تهران ممکن است به همکاری اتمی خود خاتمه بخشد. ديپلمات های غربی می گويند آمريکا و کشورهای عمده اروپا در مورد متن قطعنامه مربوط به فعاليت های اتمی ايران، که قرار است در اين هفته برای تصويب به هيات رئيسه آژانس تسليم شود، به توافق رسيده اند. پيش نويس قطعنامه نسبت به اين موضوع که گزارش اکتبر گذشته جمهوری اسلامی ، گستره برنامه اتمی ايران را کاملا فاش نمی کرد ابراز نگرانی می کند و تهران را به دليل خودداری از پاسخگوئی به تمام پرسش های مربوط به توانائی های غنی سازی اورانيوم مورد انتقاد قرار می دهد.

جمهوری اسلامی ايران همچنين از آنچه آنرا نفوذ آمريکا بر آژانس بين المللی انرژی اتمی می نامد انتقاد کرده است و می گويد اگر اين وضع تغيير نکند، تهران ممکن است به همکاری با آژانس پايان دهد.

پيروز حسينی، نماينده جمهوری اسلامی در آژانس بين المللی روز چهارشنبه در وين گفت آمريکا برای سخت تر ساختن متن قطعنامه ای که از فعاليت های اتمی ايران ابراز نگرانی می کند، بيش از حد بر کشورهای اروپائی فشار می آورد.

در اين ميان، امل حماده، کارشناس ايران در دانشگاه قاهره، به صدای آمريکا گفت : به گمان من ايران سعی دارد به طريقی از جامعه بين المللی باجگيری کند. ايران کاملا آگاه است که ديگر نمی تواند تحريم های بيشتری را تحمل کند و بيش از اين در جامعه بين المللی منزوی بماند. اما رهبران ايران موضع سختی بر گزيده اند تا طرف ديگر را به مصالحه ناچار سازند.

s

XS
SM
MD
LG