لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۰

انفجار بمبی در کنار جاده در شمال بغداد يک سرباز آمريکايی را کشت - 2004-03-10


يک بمب در کنار جاده در شمال بغداد يک سرباز آمريکايی را کشته است، که اين متعاقب يک حمله با نارنجک دستی بود که ۷ نفر را در شهر موصل در شمال مجروح کرد. يک سخنگوی نظامی ايالات متحده گفت که سرباز آمريکايی در زمان انفجار بمب در يک کاروان در نزديکی بعقوبه در حال حرکت بود.

پيشتر در روز سه شنبه پليس عراق گفت که ممکن است شورشيان با پرتاب يک نارنجک دستی به يک ساختمان دولتی در موصل سربازان آمريکايی را هدف قرار داده باشند. ۳ مأمور پليس در زمره مجروحان در آن حمله بودند.

در همينحال، مقامات ائتلاف تحت رهبری ايالات متحده در عراق ميگويند که بيشتر مردان بازداشت شده در پيوند با حملات مرگبار هفته پيش به زائران شيعه در کربلا و بغداد آزاد شده اند. کوتاه زمانی پس از حمله مقامات آمريکايی گناه را متوجّه جنگجويان خارجی کردند ولی حال ميگويند باور ميرود مردانی که در بازداشت باقی مانده اند عراقی هستند. در تحولات سياسی رهبران اکثريت شيعه عراق - از جمله، آيت الله عظمی علی سيستانی ـ ناخرسندی خود را از متمم هايی در قانون اساسی موقت جديد کشور تکرار کرده اند چه که باور دارند اين قانون به کُردها قدرت زياده بر حد اعطا ميکند.

قرار است قانون اساسی موقّت زمانی که يک دولت انتقالی عراقی در ۳۰ ژوئن امور را در دست گيرد به اجرا گذاشته شود. آن دولت پيرامون يک قانون اساسی دائمی کار خواهد کرد و زمينه را برای انتخابات تا ماه ژانويه فراهم خواهد کرد.

K

XS
SM
MD
LG