لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۷

نگرانی آمريکا و آژانس انرژی اتمی نسبت به برنامه اتمی جمهوری اسلامی - 2004-03-09


ايالات متحده آمريکا و آژانس بين المللی انرژی اتمی وابسته به سازمان ملل متحد بار ديگر نگرانی خود را نسبت به برنامه اتمی جمهوری اسلامی ايران ابراز داشتند. روز دوشنبه آقای محمد البرادعی، رئيس آژانس، طی سخنان خود در جلسه هيئت امنای آژانس در وين اظهار داشت که هر دو کشور ايران و ليبی سالها مفاد پيمان منع گسترش اتمی را زير پا گذاشتند.

آقای البرادعی افزود که وی انتظار دارد هر دو کشور به منظور کمک به اعاده اعتماد بين المللی، برنامه های اتمی خود را به طور کامل اعلام دارند.

آژانس بين المللی انرژی اتمی قبلا گفته بود که، برغم تعهدات ايران مبنی بر همکاری کامل، بازرسان اين آزانس به کشف قطعات و جزئياتی نايل آمدند که در ساختن تسليحات اتمی کاربرد دارد.

آمريکا نيز از ايران انتقاد کرد و ادعا نمود که جمهوری اسلامی هربار حقايق تازه ای درباره پروژه های اتمی اش کشف می شود، گزارش فعاليت هايش را عوض می کند و هربار داستان تازه ای ارايه می کند.

جمهوری اسلامی ايران می گويد در گزارش آبانماه خود به آژانس از اعلام جزئيات کامل برنامه اتمی خودداری کرده بود زيرا در آن تاريخ هنوز پيمان الحاقی را امضا نکرده و بنابراين موظف به اعلام همه اين جزئيات نبود.

از سوی ديگر، جمهوری اسلامی اصرار می ورزد که برنامه اتمی ايران برای توليد برق است. پيروز حسينی، نماينده جمهوری اسلامی در آژانس بين المللی انرژی اتمی گفت ايران از زمان اجرای پيمان الحاقی با اين آژانس در ماه دسامبر گذشته، با بازرسان اعزامی همکاری کامل داشته است.

M

XS
SM
MD
LG