لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۴۳

پيمان عارف: در برابر اتهامات دفاع نخواهم کرد  - 2004-03-08


پيمان عارف ، دبير گروه دانشجويی « تلاش برای دموکراسی » و از دانشجويان دانشکده حقوق دانشگاه تهران که در جريان دستگيری فعالين دانشجويی پس از اعتراضات خرداد گذشته ، بازداشت گرديده و مدت بيش از پنجاه روز در انفرادی 325 سپاه به سر برد ، پس از چند بار احضار از جانب شعبه 26 دادگاه انقلاب به رياست قاضی حداد ، که با عدم حضور وی مواجه گرديد ، مجددا بر طبق احضاريه ای که روز شنبه 9/11/82 به خانواده وی تحويل گرديده است ، بايد ساعت 10 صبح روز يکشنبه 17/12/82 در شعبه 26 دادگاه انقلاب حاضر شود . در برگ احضاريه ، اتهام وی اقدام عليه امنيت ملی ذکر گرديده است.
لازم ذکر است ، عارف به دليل سه بار بازداشت متوالی خود در سالهای اخير ، دارای سه پرونده مفتوح در شعبه 26 بوده و به دليل شکنجه های متوالی و وحشيانه اطلاعات موازی در تابستان گذشته ، مشکلات عديده جسمی بويژه بيماری قلبی بر وی عارض گرديده است . در همين رابطه پيمان عارف می گويد : بر طبق نص صريح قانون اساسی جمهوری اسلامی رسيدگی به اتهامات سياسی و مطبوعاتی بايد در دادگاه عمومی با حضور هيئت منصفه صورت پذيرد و اين مسئله برای قانونگذار آنقدر حائز اهميت بوده است که آن را وارد حقوق اساسی جمهوری اسلامی نموده است . لذا به دليل ماهيت سياسی اتهامات وارده ؛ بنده دادگاه انقلاب را واجد صلاحيت و شانيت حقوقی برای رسيدگی به اتهامات نمی دانم . لذا روز يکشنبه نيز از خود در برابر اتهامات دفاع نخواهم کرد تا با خواست دادگاه های غير قانونی انقلاب همراهی نکرده باشم .
هموطنان گرامی ، در همين حال اخيرا سه تن ديگر از دانشجويان دانشگاه تربيت معلم کرج با نامهای مجتبی بخشنده ، رضا رستمی خزايی و رضا حسينی پدرام بعد از بازگشت از مراسم بزرگداشت دکتر مصدق به طرز غير قانونی بازداشت گرديده اند و از وضعيت آنها خبری در دست نيست .
تشکل دانشجويی فوق ضمن محکوم کردن موج جديد سرکوب عليه جنبش دانشجويی ، از سازمانهای مدافع حقوق بشر خواستار رسيدگی بيشتر به اوضاع نقض حقوق بشر در ايران است .

اتحاديه ملی دانشجويان وفارغ التحصيلان ايران
www.daneshjooyan.org/farsi

XS
SM
MD
LG