لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۱

گزارش احمد آباد  - 2004-03-08


روز چهارده اسفند هشتاد و دو در احمد آباد شور و حالی به پا بود . جمعی از دانشجويان دانشگاه تهران از چند روز گذشته قصد داشتند با تمامی موانعی که بر سر راهشان بود خود را به احمد آباد قزوين و منزل مرحوم دکتر محمد مصدق برسانند .
حتی موج جديد احضارها و توقيف نيز مانع تجديد ميثاق آنها با آرمانهای دکتر مصدق نبود . از همان ابتدای ورود به مراسم شاهد حضور نيروهای امنيتی دوربين به دستی بوديم که از ميهمانان و دانشجويان حاضر فيلمبرداری می کردند . اين افراد با طرح اين ادعا که حاضران قصد اقدام عليه امنيت ملی را دارند اقدام به عکسبرداری از تمامی ميهمانان می کردند و با بعضی معترضين به مشاجره لفظی می پرداختند . شايان ذکر است مراسم سخنرانی اعضای منتخب جبهه ملی و حزب ملت ايران حدودا ساعت 30/10 دقيقه صبح شروع شد و به بخشهايی از زندگينامه و نقش دکتر مصدق در روند ملی شدن صنعت نفت و اهداف آزاديخواهانه وی اشاره کردند . بعد از آغاز مراسم لحظه به لحظه به جمعيت حاضر در باغ احمد آباد افزوده می شد به طوری که حدود ساعت 00/12 ظهر ، نيروهای امنيتی قادر به بازرسی و تفتيش تمامی تازه واردين نبود .
گفتنی است بعد از پايان سخنرانی دانشجويان و جوانان حاضر در مراسم به خواندن سرود ملی ( ای ايران ) و ( يار دبستانی ) پرداختند که مورد توجه تمامی حاضران قرار گرفت . در انتها حدود ساعت 30/12 دقيقه ظهر بود که دسته دسته و به مرور مردم باغ احمد آباد را ترک کرده و به سوی اتوبوسها می رفتند .
در حاشيه مراسم :
1- شنيده ها حاکی از آن است که بعد از پايان مراسم چند تن از حاضرين ( که قابل شناسايی نيز نبودند ) بازداشت گرديدند . از جمله بازداشت شدگان راننده اتوبوسی است که بعد از رساندن جمعی از دانشجويان دانشگاه تهران به باغ احمد آباد در حين بازگشت به دليل نامعلومی دستگير و اتوبوس وی به مدت چندين ساعت توقيف گرديده بود .
2- تعداد بسيار معدودی از افراد ناشناخته پس از پايان مراسم به سر دادن شعارهايی پرداختند که مورد بی اعتنايی حضار قرار گرفت .
3- قابل ذکر است در جمع افراد حاضر می توان به آقای حسين شاه حسينی ، محمود مصدق ، ابراهيم يزدی ، عليرضا رجايی ، دکتر بهمنش ، دکتر ساعی ، خسرو سيف ، دکتر محمد ملکی ، پيمان عارف ، حجت شريفی ، مجتبی نجفی ، حبيب يکتا ، پيمان پيران و ... اشاره کرد .
4- ابتدا و انتهای مراسم ، ميهمانان حاضر در مراسم مورد پذيرايی قرار گرفتند و دربين آنها تراکت هايی پخش شد که در اين تراکتها هيئت امنای قلعه احمد آباد جهت نگهداری از باغ به مردم سفارش می کردند .

اتحاديه ملی دانشجويان وفارغ التحصيلان ايران
متشکل از : کميته دفاع دانشجويان از زندانيان سياسی
سازمان دانشجويان روشنفکر ايران
سازمان ملی دانش آموزان ايران
www.daneshjooyan.org/farsi

XS
SM
MD
LG