لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۰۶

نگرانی عميق آژانس بين المللی انرژی اتمی از برنامه اتمی ايران - 2004-03-08


آژانس بين المللی انرژی اتمی نگرانی عميق خود را از برنامه اتمی جمهوری اسلامی ايران ابراز داشته و پيشنهاد آن کشور را برای پايان دادن به بازرسی های خود در ايران مردود دانسته است.

امروز در شهر وين، محمد البرادعی، رئيس آژانس بين المللی انرژی اتمی وابسته به سازمان ملل متحد، در جمع خبرنگاران گفت سال هاست هم ايران و هم ليبی مفاد پيمان منع گسترش اتمی را زير پا نهاده اند. آقای البرادعی افزود: انتظار دارد که هر دو کشور به منظور کمک به اعاده اعتماد بين المللی، برنامه های اتمی خود را به طور کامل اعلام دارند.

ليبی گفته است که به اجرای برنامه پنهانی تسليحات اتمی خود پايان خواهد داد و به گفته مقامات آژانس بين المللی سازمان ملل متحد، دولت تريپولی در اين زمينه با بازرسان بين المللی همکاری کامل به عمل می آورد.

از سوی ديگر، جمهوری اسلامی اصرار می ورزد که برنامه اتمی ايران برای توليد برق است. پيروز حسينی، نماينده جمهوری اسلامی در آژانس بين المللی انرژی اتمی گفت ايران از زمان اجرای پيمان الحاقی با اين آژانس در ماه دسامبر گذشته، با بازرسان اعزامی همکاری کامل داشته است.

آقای حسينی افزود اما در ماه اکتبر، ايران، به دليل آنکه در اين پيمان الحاقی موظف نشده بود، از اعلام جزئيات کامل برنامه اتمی خود امتناع ورزيد.

R

XS
SM
MD
LG