لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۲

همکاری عشاير پاکستان با دولت مرکزی در جستجوی رهبران القاعده و طالبان - 2004-03-08


رهبران قبايل غرب پاکستان می گويند نيرويی مرکب از صدها جنگجو را، برای کمک به سپاهيان دولتی که در منطقه مرزی آن کشور با افغانستان در جستجوی رهبران القاعده و طالبان هستند، بسيج خواهند کرد.

اين توافق ديروز در جريان جرگه، يا شورای محلی رؤسای قبايل، که با شرکت هزاران نفر از اعضای قبايل نيمه خود مختار جنوب وزيرستان برپا شده بود، از سوی آنان اعلام شد.

بسياری از اعضای قبايل منطقه دورافتاده و کوهستانی واقع در نزديکی مرز افغانستان با حضور نيروهای دولتی در آنجا مخالف هستند اما از مدتی پيش اسلام آباد آنان را برای کمک در دستگيری جنگجويان خارجی القاعده و طالبان که در منطقه پنهان هستند زير فشاری رو به افزايش قرار داده است.

قبايل ساکن جنوب وزيرستان با طالبان ارتباط های فرهنگی و قومی نزديکی دارند. اين قبايل متهم هستند که به بيگانگانی که از بيش از دو سال و نيم پيش در پی سرنگونی رژيم طالبان توسط نيروهای آمريکايی در افغانستان از اين کشور و اروپا وارد پاکستان می شوند، پناه می دهند.

از ماه ميلادی گذشته، نيروهای دولتی در پاکستان و سپاهيان آمريکايی در افغانستان عمليات جديد و گسترده تری را برای به دام انداختن اعضای طالبان والقاعده به اجرا گذاشته اند.

R

XS
SM
MD
LG