لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۴۰

مجموع نيروی آمريکا در هائيتی به حدود يک هزار نفر افزايش يافت - 2004-03-03


آمريکا برای کمک به برقراری ثبات در هائيتی، حضور نظامی خود را در آن کشور دو برابر ساخته است. سه روز پس از استعفای ژان برتران آريستيد رئيس جمهوری و عزيمت او به آفريقا، روز چهارشنبه يک سخنگوی تفنگداران دريائی آمريکا به صدای آمريکا گفت ديشب حدود ۵۰۰ تفنگدار وارد هائيتی شدند و مجموع نيروی آمريکا به حدود يک هزار نفر افزايش يافت.

مقامات نظامی فرانسه و آمريکا در هائيتی می گويند آنها نيروی سربازان در نقاط برخورد در پورت او پرنس، پايتخت جنگزده کشور، را افزايش می دهند. به گفته يک سخنگوی تفنگداران دريائی آمريکا، در روزهای آينده صدها سرباز فرانسوی و آمريکائی برای جلوگيری از خشونت بر حضور خود در شهر خواهند افزود، و با پيوستن سربازانی از کشورهای ديگر به آنها، شمار سربازان به چند هزار نفر افزايش خواهد يافت.

در حالی که تفنگداران در فردوگاه پورت او پرنس جمع می شوند، شورشيانی که می گويند اينک کنترل ارتش و پليس هائيتی را در دست دارند در خيابان های شهر گشت می زنند. آمريکا کوشش شورشيان برای در دست گرفتن قدرت را به شدت رد کرده و از آنها خواسته است سلاح های خود را زمين بگذارند. يک سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا می گويد انتقال قدرت سياسی در هائيتی بر اساس طرح صلح جامعه کشورهای کارائيب جريان دارد.

s

XS
SM
MD
LG