لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۰۵

در بمبگذاری های بغداد و کربلا  دست کم ۱۷۰ تن جان باختند - 2004-03-02


بمب گذاريهای انتحاری همآهنگ شده در بغداد، پايتخت عراق، و شهر کربلا ۱۷۰ نفر را که در مراسم عاشورا شرکت کرده بودند به هلاکت رسانده است.

مقامات در بغداد ميگويند که ۳ بمب گذار انتحاری ۵۸ نفر را در نزديکی زيارتگاه کاظمين کشتند. بنا به گزارش، بمبگذار چهارم بازداشت شده است.

در شهر مقدّس شيعيان در جنوب، کربلا، ترکيبی از بمب گذارهای انتحاری و انفجار با استفاده از ابزار کنترل شده از راه دور و آتش خمپاره ۱۱۲ نفر را کشت و اين در حالی بود که بيش از ۱ ميليوُن نفر برای شرکت در مراسم پيرامون حرم امام حسين و مسجد عبّاس گرد آمده بودند.

بيش از ۴۰۰ نفر نيز در اين ۲ حمله زخمی شدند. شورای حکومتی انتقالی عراق حملات را به عنوان تلاشی برای ايجاد تفرقه در ميان مردم عراق محکوم کرد و ۳ روز سوگواری ملّی اعلام داشت. آيت الله علی سيستانی، روحانی عاليقدر شيعه در عراق، و عبدالعزيز اَلحکيم، عضو شورای حکومتی، سياست های امنيتی ايالات متّحده را موجب حملات خواندند و گفتند که ايالات متّحده به عنوان يک نيروی اشغالگر مسئول تضمين امنيت است.

پٍل برمِر، مسئول آمريکايی اداره عراق، وعده داد که مسئولان انفجارها را به دست عدالت بسپارد. کاخ سفيد نيز حملات را قوياً محکوم کرده و گفت که افراد مسئول آنها دشمنان آزادی در عراق هستند.

M

XS
SM
MD
LG