لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۰۰

نتايج مراسم هفتاد و ششمين جوايز اسکار  اعلام شد - 2004-03-01


در هفتاد و ششمين مراسم جوايز اسکار در کداک تياتر لس آنجلس – فيلم ارباب حلقه ها - بازگشت پادشاه، برنده جايزه بهترين فيلم سال 2003 شد. اين فيلم که در يازده رده بندی مختلف از جمله بهترين اقتباس برای فيلمنامه - کارگردانی هنری – مونتاژ فيلم - بهترين طراحی لباس - صورت پردازی - بهترين موسيقی متن و بهترين ترانه نامزد جايزه اسکار شده بود در تمام اين رده بندی ها موفق به دريافت جوايزی شد و پيتر جکسون کارگردان آن نيز بعنوان بهترين کارگردان انتخاب شد - در تاريخ جوايز اسکار تاکنون فقط دوفيلم توانسته اند تمام جوايزنامزد شده را از آن خود کنند. فيلم قديمی بن هور و فيلم تايتنيک.

جايزه بهترين بازيگر زن نقش اول به ستاره فيلم "هيولا" شارليز ترون برای بازی در نقش يک قاتل زنجيره ای اهدا شد. بنا بر پيش بينی منتقدين سينمايی در رده بندی بهترين بازيگر مرد نقش اول – با وجود رقابت نزديکی که در ميان بيل ماری بازيگر فيلم " گمشده در ترجمه" و شان پن بازيگر فيلم "رودخانه جادويی " وجود داشت – شاون پن جايزه را بخود اختصاص داد و با اعلام آن توسط نيکل کيدمن تمام حاضران در مراسم به افتخار آقای پن بپا خواستند و او را تشويق کردند. شاون پن در يک سخنرانی کوتاه خود ضمن سپاس از کلينت ايستوود گفت که " چيزی به اسم بهترين در بازيگری وجود ندارد". جايزه بهترين بازيگر نقش دوم به رنه زلويگر برای بازی در فيلم کوهستان سرد اهدا شد. دراين رده بندی– برای نخستين بارهنرپيشه ايرانی شهره آغداشلو برای بازی در نقش همسر يک افسر ايرانی در فيلم "خانه ای از شن ومه" نيز نامزد دريافت جايزه شده بود. خانم آغداشلو در چند هفته گذشته چندين جايزه از جمله جايزه منتقدين فيلم نيويورک و جايزه منتقدين لس آنجلس و شب پيش از اسکار نيز جايزه شراکتی " اينديپندنت اسپيريتز" يا " جايزه مستقل اسپريتز" را از آن خود ساخته است.

در رده بندی بهترين بازيگر مرد نقش دوم : تيم رابينز برای بازی در فيلم رودخانه جادويی –برنده اسکار شد در حاليکه با بازيگران ديگری جون الک بالدوين – بنيسيو دل توری – ديژمون هونوسو و کن واتانابی رقابت داشت.

جايزه بهترين فيلمنامه به سوفيا کاپولا برای فيلم " گمشده در ترجمه " تعلق گرفت و او را در رديف نيکلاس کيج از نسل دوم برندگان اسکار در خانواده کاپولا قرار داد. فيلم " بدنبال نيمو" در رشته انيميشن – فيلم کانادايی حمله بربرها در رده فيلم های خارجی – فيلم مستند " مه جنگ" و فيلم کوتاه هاروی کرامپت هرکدام جوايز اول را بخود اختصاص دادند. آکادمی همچنين از زحمات بليک ادواردز سازنده فيلم های پلنگ صورتی قدردانی کرد و ياد کاترين هپورن هنرپيشه قديمی و گريگوری پک – اليا کازان – ديويد همينگز – چارلز برونسون – رابرت استک و آلن بيتس که در سال گذشته درگذشتند گرامی داشت.

XS
SM
MD
LG