لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۲۲

آمريکا: ايران بايد فعاليتهای اتمی خود را به درستی گزارش کند - 2004-02-26


آمريکا می گويد گزارش اخير جمهوری اسلامی ايران به سازمان بين المللی انرژی اتمی وابسته به سازمان ملل متحد کامل و دقيق نبوده است و ايران بايد فعاليتهای اتمی خود را به درستی گزارش کند.

آقای «کنت بريل» رئيس هيئت نمايندگی آمريکا در سازمان بين المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه اعلام کرد که آمريکا جمهوری اسلامی ايران را در ادامه فريبکاری و تاخير در اذعان به جاه طلبی های اتمی مقصر می داند. آقای بريل گفت اقدامات ايران همراه با جزئيات گزارش اخير سازمان انرژی اتمی تائيدی است بر اين نظر آمريکا که برنامه اتمی جمهوری اسلامی با مقاصد اعلام شده آن حکومت تناقض داشته و هدف اين برنامه دستيابی به تسليحات اتمی است.

بازرسان و کارشناسان اتمی سازمان ملل متحد در گزارش خود که روز سه شنبه انتشار يافت می نويسند در جريان بازرسی های خود در ايران نقشه های فنی و تجهيزاتی کشف کرده اند که جمهوری اسلامی در سال ميلادی گذشته در اعلام برنامه هسته ای خود اسمی از آنها نبرده بود. در اين گزارش همچنين آمده است که ايران ماده پلوتونيوم را که می توان از آن در انفجارهای اتمی استفاده کرد توليد و آزمايش کرده است.

در همين حال، جمهوری اسلامی ايران پيشنهادهای عنوان شده را برای آنکه برنامه اتمی خود را مشخص تر سازد مردود دانسته است. حسن روحانی، مقام ارشد امنيت ملی جمهوری اسلامی، روز چهارشنبه گفت ايران طرح هايی در زمينه انجام تحقيقات اتمی دارد که در حال حاضر خود را ملزم به اعلام آنها نمی بيند.

همچنين سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی گفت آنچه که در گزارش اخير سازمان بين المللی انرژی اتمی در مورد برنامه اتمی ايران برملا شده است بر اساس «سوء تفاهم» بوده است.

M

XS
SM
MD
LG