لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۸

اپوزيسيون هائيتی  تقاضای 24 ساعت مهلت کرد - 2004-02-24


رهبران اپوزيسيون هائيتی برای پذيرش طرح صلح بين المللی بمنظور حل و فصل بحران سياسی جاری کشور تقاضای 24 ساعت مهلت کرده اند. گزارشها حاکی است که با درخواست اپوزيسيون هائيتی موافقت شده است.

دولت آمريکا و ساير متحدان اين کشور، که برای يافتن يک راه حل سياسی برای بحران هائيتی در تلاش بوده اند، با تمديد مهلت 24 ساعته موافقت خود را اعلام کرده اند.

اپوزيسيون هائيتی قرار بود ابتدا تا روز دوشنبه موافقت و يا عدم موافقت خود را اعلام کند. ژان برتران آرستيد، رئيس جمهوری هائيتی، طرح صلح بين المللی را پذيرفته است، اما رهبران اپوزيسيون هائيتی تا اين تاريخ قاطعانه می گفتند که برای حل بحران لازم است ژان برتران آرستيد، پيش از پايان دوره رياست جمهوری اش در سال 2006، بلافاصله از سمت خود کناره گيری کند.

از يکطرف 50 نفر از سپاه تفنگداران دريايی آمريکا بمنظور حفاظت از سفارت آمريکا در برابر هرگونه حمله احتمالی وارد پورتو پرنس، پايتخت هائيتی، شده اند. اين اقدام پيشگيرانه از آن جهت ضروری به نظر می رسيد که نيروهای شورشی هائيتی، روز يکشنبه، شهر کاپ هائيتين، دومين شهر بزرگ کشور، که ضمنا آخرين مرکز مقاومت دولت آرستيد در شمال هائيتی بود را تصرف کردند.

از طرف ديگر، کميته بين المللی صليب سرخ کمکهای بشر دوستانه خود را به هائيتی افزايش می دهد. اين در حالی است که هائيتی همچنان درگير نا آرامی های سياسی است.

صليب سرخ می گويد، بالاترين الويت آنها محافظت از بيمارستانها است.

«ايو جيووانونی» رئيس بخش عمليات مربوط به آمريکای لاتين و جزاير کارائيب، می گويد صليب سرخ کارکنان پزشکی از جمله تيم جراحی بيمارستان خود را که در «پورتو پرنس،» پايتخت هائيتی قرار دارد، افزايش خواهد داد.

افزون بر آن آقای جيووانونی می گويد صليب سرخ وسايل درمانی کافی برای معالجه 500 بيمار زخمی که در جريان جنگ داخلی مجروح شده اند به هائيتی ارسال کرده ونيز در روزهای آينده وسائل درمان پزشکی بيشتری به اين کشور ارسال خواهد کرد.

مقامات می گويند نمايندگان صليب سرخ از حدود سه هزار زندانی ديدن خواهند کرد.

M

XS
SM
MD
LG