لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۴

خيزش محافظه کاران مذهبی ايران برای کنترل مجلس - 2004-02-23


آنطور که از شواهد و قراين بر می آيد، محافظه کاران مذهبی ايران خود را آماده می سازند تا به عنوان برنده انتخابات جنجالی جمعه اول اسفند ماه، که ممکن است پايان عصر اصلاح طلبی ايران نيز باشد، کنترل مجلس شورای اسلامی را در دست خود بگيرند.

نتايج غير رسمی که از سوی وزارت کشور ايران انتشار يافته حاکی است که محافظه کاران از ميان 200 کرسی، که تاکنون سرنوشت آنها مشخص شده، توانسته اند 124 کرسی را بخود اختصاص بدهند. در مجموع 289 کرسی در معرض انتخابات قرار داشت و انتظار بر اين است که امروز نتايج نهايی اعلام شود.

آمار وزارت کشور نشان می دهد که تنها 6/50 درصد واجدين شرايط شرکت در انتخابات، که از جهت ميزان نازل شرکت کنندگان در انتخابات اخير ايران بی سابقه است، آرا خود را به صندوقها ريختند. در مقام مقايسه در انتخابات 4 سال قبل مجلس 67 درصد واجدين شرايط به پای صندوقهای رای رفتند.

رای گيريهای روز جمعه ايران، به دليل رد صلاحيت های گسترده اصلاح طلبان، چه در داخل و چه در خارج از کشور مورد انتقاد بوده است.

از سوی ديگر آيت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ايران، روز يکشنبه نتيجه انتخابات اخير مجلس را يک پيروزی برای مردم ايران و شکست برای آمريکا و ساير دشمنان ملت ايران خواند.

در جنوب ايران دستکم 8 نفر در ارتباط با خشونت های مربوط به انتخابات مجلس کشته شدند.

M

XS
SM
MD
LG