لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۴

ديدار دوروزه البرادعی از ليبی - انتقاد سازمان انرژی اتمی از ايران - 2004-02-23


قرار است محمد البرادعی، رئيس سازمان بين المللی انرژی اتمی، از امروز بمدت دو روز از ليبی بازديد کند. هدف از سفر البرداعی کسب اطلاعات بيشتر در مورد برنامه اتمی ليبی ذکر شده است. روز جمعه سازمان بين المللی انرژی اتمی گزارشی انتشار داد و اعلام کرد که برنامه های هسته ای ليبی پيشرفته تر از آن است که در ابتدا تصور می شد.

علاوه بر آنچه که تاکنون منتشر شده است، طبق گزارش سازمان بين المللی انرژی اتمی، دولت طرابلس از اورانيوم و پلوتونيوم استفاده می کرده است که از مواد اصلی ساختن سلاح اتمی است.

در رويدادی ديگر دولت جمهوری اسلامی ايران روز يکشنبه اعتراف کرد که مواد و قطعات لازم هسته ای را از بازارهای سيآه بين المللی خريداری می کرده است. ايران می گويد برخی از سوداگران غير قانونی در کشورهای جنوب آسيا عمل می کردند.

حميد رضا آصفی، سخنگوی وزارت امور خارجه ايران، می گويد خريدهای ايران به آگاهی سازمان بين المللی انرژی اتمی رسيده است. اين سازمان ايران را به دليل پنهان کاری مورد انتقاد قرار داده است.

دولت پاکستان سه هفته پيش فاش ساخت که عبدالقدير خان، دانشمند هسته ای ارشد پاکستان، تکنولوژی حساس اتمی را از طريق بازار سيآه در اختيار ايران، ليبی و کره شمالی قرار می داده است.

M

XS
SM
MD
LG