لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۲۹

مذاکرات شش جانبه برای حل بحران کره روز چهارشنبه در پکن گشايش خواهد يافت - 2004-02-22


در حاليکه قرار است گفتگوهای شش کشور در مورد برنامه های اتمی کره شمالی در اين هفته در شهر پکن آغاز شود هياتهای بلند پايه از ديپلماتهای امريکا و ژاپن برای هماهنگ ساختن نهايی نظرات خود در کره جنوبی تشکيل جلسه داده اند.

مذاکرات شش کشور با شرکت نمايندگان امريکا، ژاپن، کره جنوبی، چين، روسيه، و کره شمالی روز چهارشنبه در پکن گشايش خواهد يافت.

چين نسبت به امکان دستيابی به پيشرفت مهم در جريان مذاکرات پکن ابراز خوش بينی کرده است اما برخی از ساير شرکت کنندگان در اين مذاکرات عقيده دارند که به علت عدم اعتماد بين واشنگتن و پيونگ يانگ در اين مورد چندان خوشبين نيستند.

واشنگتن و متحدانش در شمال شرقی آسيا، يعنی ژاپن و کره جنوبی، می گويند کره شمالی بايد با برچيدن هميشگی برنامه های اتمی خود موافقت کرده و به بازرسان بين المللی اجازه دهد با انجام بازرسی هايی از نزديک از انجام اين امر اطمينان حاصل کنند.

در اين ميان، کره شمالی قبلا لغو برنامه های اتمی خود را مشروط به دريافت کمکهای عمده از امريکا، کره جنوبی و ژاپن دانسته است. اما وزير امور خارجه کره جنوبی می گويد پيش از آنکه اين کشور کمکهای بيشتری در اختيار کره شمالی قرار دهد پيونگ يانگ بايد با انجام بازرسی های بين المللی اتمی موافقت کند.

XS
SM
MD
LG