لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۱۶

وزارت کشور ايران می گويد محافظه کاران اکثريت آراء را به دست آوردند - 2004-02-21


کری شريدان، صدای آمريکا، قاهره

نتايج اوليه رای گيری در انتخابات جنجال برانگيز جمعه حاکی از پيروزی قاطع محافظه کاران بر نامزد های اصلاح طلب است که به دنبال رد شدن بيش از دو هزار از کانديداهای خود، انتخابات مجلس را تحريم کردند.

بنا به ادعای وزارت کشور جمهوری اسلامی در روز شنبه، نامزدهای محافظه کار اکثريت دور اول کرسی های مجلس را به دست آوردند. حدود 2400 نفر از نامزدهای طرفدار اصلاحات، توسط شورای نگهبان صلاحيتشان ماه گذشته رد شده بود. اقدام شورای نگهبان مورد اعتراض مقامات آمريکا قرار گرفت که معتقدند انتخابات آزاد و عادلانه نبوده است.

به دليل عمل شورای نگهبان، انتظار می رود که محافظه کاران 290 صندلی مجلس را در دست گيرند. در انتخابات چهار سال گذشته، قانونگزاران اصلاح طلب اکثريت کرسی ها را در دست داشتند.

"امل حامده" تحليلگر و کارشناس مسائل ايران در دانشگاه قاهره می گويد:" وظيفه سنگينی اينک در مقابل محافظه کارها قرار دارد. فکر می کنم آنها بايد تلاش بسيار به کار ببرند تا به جامعه بين المللی اطمينان بخشند که قدرت گرفتن محافظه کاران، ثبات منطقه را تهديد نمی کند و مسائل هسته ای را دنبال نخواهد داشت."

ميزان شرکت مردم در انتخابات جمعه زير ذره بين موشکافی قرار داشت، زيرا بسياری از رهبران اصلاح طلب خواستار تحريم انتخابات شده بودند. خبرگزاری دولتی ايران شنبه، شرکت مردم در انتخابات را قابل تقدير دانست و روزنامه های محافظه کار داستان ها از شرکت گسترده رای دهندگان چاپ کردند. امکان تاييد مستقل ميزان شرکت در رای گيری هنوز وجود ندارد.

بسياری از تحليلگران انتظار دارند که شرکت مردم در انتخابات کمتر از 67 درصدی باشد که در انتخابات پارلمانی دور گذشته شرکت کردند.

a

XS
SM
MD
LG