لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۷

افزايش آمار قربانيان حادثه قطار باری در استان خراسان - 2004-02-19


در اثر به حرکت درآمدن بدون کنترل يک قطار باری حامل سوخت و مواد شيميايی آتش زا و انفجار محموله آن در استان خراسان دهها نفر کشته شدند. به موجب گزارش تلويزيون جمهوری اسلامی ١٨٢ نفر، که بيشترشان از ماموران آتش نشانی و امدادگران بودند، در اين سانحه در نزديکی نيشابور جان باختند. در حاليکه تعداد زخمی شدگان ۳۵۰ نفر اعلام شده است، به گفته مقامات محلی، شمار کل تلفات ممکن است به حدود ۳۰۰ نفر افزايش يابد.

به موجب گزارش خبرگزاری دولتی جمهوری اسلامی (ايرنا) به حرکت درآمدن قطار از ايستگاه خودبخودی، بدون هيچگونه کنترلی برآن، و در اثر ارتعاشات زمين بوده است. قطار پس از طی مسافتی در نزديکی نيشابور از خط خارج شده و شعله ور شد.

امداد گران و ماموران آتش نشانی که برای مقابله با انفجارهای نخستين خود را به محل سانحه رسانده بودند در اثر انفجارهای ديگری که در محموله های قطار باری رخ داد کشته شدند. فرماندار نيشابور و رئيس سازمان آتش نشانی منطقه از جمله قربانيان اين حادثه هستند.

به علت انفجارهای پی درپی پنج روستای واقع در اطراف ايستگاه به شدت آسيب ديده و تعدادی از اهالی آن به هلاکت رسيده اند. در اين ميان سازمان ملل متحد آمادگی خود را برای کمک به مصيبت ديدگان اعلام داشته است.

زمين شناسان در ايران می گويند ارتعاشاتی که موجب به حرکت افتادن ۵۱ واگن قطار شد در اثر وقوع زمين لرزه ای بوده است که مراکز زلزله نگاری شدت آن را 3/6 درجه ريشتر گزارش کرده اند.

M

XS
SM
MD
LG