لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۳

آشپز عاشق<BR>A Chef in Love - 2004-02-17


کارگردان: نانا دجورجادزه

فرانسه، ۱۹۹۷، رنگی، ۹۵ دقيقه

اين فيلم زيبا و سبکبال بخاطر دست يافتن به مخلوط متناسبی از تاريخ، افسانه، سکس و ستايش غذا بر سفره ای رنگين از متانت و سنجيدگی موضوع و داستان با بهره گيری از موقعيت های تاريخی و تم های التهابات اجتماعی به قدری بر دل منتقدان و تماشاگران نشست که نهايتا نامزد دريافت جايزه بهترين فيلم خارجی در جشنواره اسکار شد.

فيلم از يک نمايشگاه نقاشی در پاريس آغاز می شود، اما بلافاصله با استفاده از فلش بک به سالهای دهه ۱۹۲۰ ميلادی می رود تا داستان زندگی آشپز افسانه ای فرانسوی، پاسکال ايشک، را بازگو کند که در جستجوی دستور غذاهای تازه راهش به گرجستان می افتد، سرزمين طلايی ايکه در هر گوشه و کنارش يک کليسا و يا يک مهمانی غذا را براحتی می توان پيدا کرد. در ميان ملتی که از لذت بردن از غذا را جزو مناسک مذهبی اش می شمارد.

پاسکال در گرجستان عاشق يک پرنسس موسرخ می شود بنام سيسيليا، و تصميم می گيرد در همانجا رحل اقامت بيفکند. در شهر تفليس رستورانی داير می کند و کارش می گيرد. از همه جای دنيا مردم برای مزه کردن غذاهای خوشمزه پاسکال به تفليس روانه می شوند. اما خوشبختی زوج عاشق ديری نمی پايد. کاخ روياهای پاسکال با انقلابی که در خيابانهای تفليس درراه است، همراه با انقلابی که در شکم سيسيليا درحال شکل گرفتن است، در هم می ريزد و او خوشبختی خود را در گرو اميال مشتی نکره زمخت که سليقه شان در غذا بدتر از سليقه شان در ايدئولوژی است می بيند.

امواج انقلاب زوج درمانده و بيچاره را از هم جدا می کند، اما هرکدام با تکيه بر مهارتهای خودش از انقلابيون تازه بدوران رسيده انتقام می گيرد؛ پاسکال از راه شکم و سيسيليا از راه ... خوب، از راه زير شکم.

فيلم نانا دجورجادزه تاکيد پرشوری است بر پيوند بين عواطف عشقی و سلامت روان. اين فيلم مرا بياد «مثل آب برای شکلات» و «تامپوپو،» که در همين صفحات به معرفی آن پرداختيم، انداخت.

XS
SM
MD
LG