لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۳۹

دومين روز گفتگو ميان مقامات هند و پاکستان - 2004-02-17


مقامات هند و پاکستان روز سه شنبه برای دومين روز درباره برنامه ديدار وزيران امور خارجه دو کشور در روز چهارشنبه به گفت و گو نشستند.

هند و پاکستان در مورد چارچوب مذاکرات صلح، که کشمير و ديگر مسائل مورد اختلاف را در بر خواهد گرفت، به توافقی گسترده دست يافته اند. اين تفاهم روز سه شنبه در اسلام آباد بين مقامات ارشد دو کشور که برای تعيين برنامه ديدار وزيران امور خارجه دو کشور به گفت و گو نشسته بودند، به دست آمد. هيچکدام از طرفين، مشخصات چارچوب را فاش نساخته است، اما گزارش های خبری از اسلام آباد حاکی است که انتظار می رود هشت گروه برای حل مسائل ديرينه تشکيل شود.

کشمير، به وجود آوردن اعتماد متقابل و مسائلی مانند خويشتنداری در به کار بردن نيروی اتمی، تروريسم، مواد مخدر و تجارت از آن جمله است.

در نخستين روز مذاکرات در روز دوشنبه، مقامات هند و پاکستان درباره ماهيت مذاکرات و يک چارچوب زمانی برای انجام آن به تبادل نظر پرداختند. يک سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان گفت راه های کاهش خطر يک مناقشه اتمی تصادفی بين دو کشور نيز مطرح خواهد شد. او گفت دو طرف متوجه شده اند که تمام اختلافات بايد به شيوه ای مسالمت آميز برطرف شود و جنگ راه حل نيست.

R

XS
SM
MD
LG