لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۲۴

القاعده در عراق <br> Editorial: Al-qaida in Iraq - 2004-02-13


آنچه در اينجا می خوانيد، نظر رسمی دولت آمريکا است

نيروهای ائتلاف در عراق اخيرا قاصدی را همراه با نامه مفصل ابوموصب الزرقاوی، يک اردنی وابسته به شبکه تروريستی القاعده، دستگير کردند. مارک کيميت، ژنرال ارتش آمريکا، به نيويورک تايمز گفت در اين نامه ۱۷ صفحه ای به تفصيل در باره ۲۵ حمله مشخص در عراق بحث شده است.

دان سه ُنور، سخنگوی ائتلاف در عراق می گويد نامه می خواهد مبارزه ای با پشتيبانی القاعده برای شوراندن شيعيان عليه سنی ها در عراق آغاز شود: "به نظر می رسد هدف اصلی ، آن گونه که در سند تشريح شده است، اين است که يک جنگ فرقه ای به عنوان کوششی برای از هم گسيختن شيرازه وحدت کشور براه افتد. رهبران و مکان های مقدس شيعه و شيعيان هدف گرفته شوند، با اين اميد که آنها در مقام گرفتن انتقام از اهل سنت برآيند و بعد پای کردها به ميان کشيده شود. عراقی ها در برابر يکديگر قرار گيرند ، و القاعده به هدفی که می خواهد، يعنی خونريزی و يک عراق از هم گسيخته، برسد." در نامه، الزرقاوی موفقيت کوشش های ائتلاف و شکست تروريست ها در جلب حمايت مردم عراق از هدفی را که دنبال می کنند می پذيرد و می نويسد : ما می توانيم بساط خود را جمع کنيم و به جستجوی سرزمين ديگر برآئيم، درست همانند آنچه در بسياری از سرزمين ها در جريان جهاد اتفاق افتاده است. دشمن ما روز به روز قويتر می شود، و اطلاعات بيشتری به دست می آورد.

کالين پاول وزير امور خارجه آمريکا نامه را بسيار فاش کننده می داند و می گويد: "آنها ضعفی را که در کوشش برای تضعيف تلاش های ائتلاف دارند تشريح کرده اند. اما نامه در همين حال نشان می دهد که کوتاه نيامده اند و سعی دارند تروريست های بيشتری را وارد عراق کنند و بر آنند که در تلاش برای شکست هدف و مقصود ما، سازمان های تروريستی بيشتری به وجود آورند. محمد شاکر جعفر، يک بازرگان عراقی ساکن شهر صدر می گويد: آسودگی خيال، تنها چيزی است که ما می خواهيم.

XS
SM
MD
LG