لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۱

ثبات افغانستان<br>Editorial: Afghan stability - 2004-02-13


آنچه در اينجا می خوانيد، نظر رسمی دولت آمريکا است

قرار است در ماه ژوئن سال جاری انتخابات رياست جمهوری و پارلمانی در افغانستان برگزار شود. آمريکا خود را برای به روی کار آمدن دولتی با ثبات و مسئول که هرگز بار ديگر به تروريستها پناه ندهد متعهد می داند. و پرزيدنت جرج بوش می گويد آمريکا به تنهائی عمل نمی کند.

سازمان ملل متحد دوست مردم افغانستان بوده است، غذا و دارو توزيع می کند، آوارگان را در بازگشت به کشورشان ياری می دهد، در مورد قانون اساسی جديد نظرياتی ابراز می دارد و به هموار ساختن راه برای برگزاری انتخابات سراسری کمک می کند. ناتو مسئوليت نيروی امنيتی در کابل را بر عهده گرفته است ... کوشش های ما برای بازسازی آن کشور ادامه دارد. اما مشکلات جدی باقی است. از بيش از ۱۰ ميليون افغان های واجد شرايط رای دادن، تا کنون فقط ۶۷۰ هزار نفر ثبت نام کرده اند. سازمان ملل متحد ۵۹ مرکز ثبت نام و ۲۳۱ تيم که اسامی رای دهندگان را ثبت می کنند، به وجود آورده است. با بهبود وضع هوا، سازمان ملل متحد ثبت نام رای دهندگان در روستاها را آغاز خواهد کرد. اقتصاد افغانستان مساله مهم ديگری است. ادامه کمک اساسی است.

يوسف پشتون، فرماندار قندهار می گويد : ما در يک دور خبيثه به دام افتاده ايم. اگر پولی برای بازسازی نرسد، چنين کاری نمی تواند انجام گيرد. آمريکا ميليارد ها دلار به افغانستان کمک می کند، و ديگر اعانه دهندگان بين المللی نيز مبالغ بسيار قابل ملاحظه ای پرداخت کرده اند يا متعهد شده اند. آنها قصد دارند ماه آينده تشکيل جلسه دهند و تعهدات بيشتری را قبول کنند. چندين طرح بازسازی هم اينک تکميل شده است، بازگشائی بزرگراه کابل به قندهار و تونل سالنگ، که کابل را به شمال وصل می کند، از آن جمله است.

صندوق بين المللی پول گزارش می دهد که اقتصاد قانونی افغانستان در سال ۲۰۰۲، ۳۰ درصد رشد کرد و يک رشد ۲۰ درصدی را برای سال جاری پيش بينی می کند. هدف از قوانين جديد بانکداری و اقدامات ديگر اين است که کار سرمايه گذاری در افغانستان آسانتر شود.

بقايای رژيم طالبان و تروريست های القاعده هنوز تهديدی جدی برای مردم افغانستان هستند. نيروهای ائتلاف و واحد های ارتش ملی جديد افغانستان با اين تهديد مقابله می کنند. و نيروی جديد پليس، در هماهنگی با دولت آلمان، آموزش می بيند و مجهز می شود. تروريست ها و متحدان آنها از چنين پيشرفتی در هراس هستند و با آن می جنگند، زيرا آنها می دانند مردمی که آزاد هستند ، به جای خشم و خشونت، اميد و صلح را انتخاب خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG