لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۸

روابط روسيه و آمريکا <br>Editorial: U-S Russia  Relations - 2004-02-08


آنچه می خوانيد، نظرات رسمی دولت آمريکاست

در گفتگوهای اخير کالين پاول وزير امور خارجه آمريکا با مقامات روسيه، موضوع همکاريهای دو کشور مورد گفتگو و بررسی قرار گرفت که بگفته ريچارد باوچر سخنگوی وزارت خارجه آمريکا، اين گفتگو ها با صراحت انجام شد و در برگيرنده مسايل گوناگونی بود.

آقای پاول بصراحت اين مطلب را روشن کرد که همکاريهای استراتژيک با روسيه در زمينه های متعددی است و همچنين آنکه پيشرفت روسيه در جهت استحکام دمکراسی در آن کشور يکی از مسايل استراتـژيک مورد نظر ماست.

وزير امور خارجه آمريکا همچنين خاطر نشان کرد که مردم آمريکا و روسيه در مورد رعايت اصول اساسی دمکراسی و احترام بحقوق بشر با يکديگر اشتراک نظر دارند که آمريکا از برخی رويدادها در روسيه و همچنين در سياست خارجی روسيه نگران است. در روسيه نحوه استفاده از قدرت سياسی کاملاً هماهنگ و منطبق با احکام قانون نيست. روزنامه نگاران در روسيه تحت فشار مقامات دولت قرار می گيرند و نيروهای امنيتی چچنی به نقض جدی موازين حقوق بشر در چچن ادامه می دهند.

وزير امور خارجه آمريکا گفت:" آمريکا و روسيه بهمکاری با يکديگر علاقه بسيار دارند و هر دو کشور با تهديدات مشابهی نيز روبرو هستند. آمريکا و روسيه در جنگ با تروريزم بين المللی و مبارزه با گسترش سلاحهای امحاء جمعی در اتحاد با يکديگرند و ملت آمريکا و روسيه هردو از کوششهای مشترک در مبارزه با گسترش بيماريها و حفظ محيط زيست و اکتشافات صلح آميز فضايی بهره مند خواهند شد."

همانطور که آقای کالين پاول می گويد با آنکه مسير بسوی يک دمکراسی سرراست و يا آسان نيست، ولی روسيه در اين مسير گامهای عمده ای برداشته است. "وقتی به سی سال گذشته و سفرهايم به روسيه فکر می کنم، می بينم در پانزده سال اخير، ما شاهد دگرگونی قابل توجهی بسوی يک حکومت دمکراتيک در روسيه بوده ايم که مردم قادرند آزادانه راًی بدهند. بهمين دليل است که ديگر در اين مورد که روسيه بزمان گذشته و دوران اتحاد جماهير شوروی باز گردد، نگران نيستم. روسيه اين مراحل را پشت سر گذاشته است."

XS
SM
MD
LG