لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۰

با بمبگذاری انتحاری بايد مقابله شود <br>Editorial: Opposing Suicide Bombers - 2004-02-07


آنچه می خوانيد، نظر رسمی دولت آمريکاست

در هفته های اخير، بمب اندازان انتحاری فلسطينی دو بار در اسرائيل دست به حمله زده اند. روز 29 ژانويه، يک پليس جوان فلسطينی خود و 11 نفر از مسافران اتوبوسی را در بيت المقدس کشت. در اوائل ژانويه، يک مادر جوان فلسطينی خود و چهار اسرائيلی را در يک نقطه بازرسی در مرز غزه کشت. در هر حمله، دو گروه تروريستی فلسطينی، حماس و تيپ های شهدای الاقصی ، مسئوليت آنرا بر عهده گرفتند. و شيخ احمد ياسين، رهبر حماس، تهديد کرد تروريسم بيشتری ، از جمله به وسيله زنان جوان، عليه اسرائيل در راه خواهد بود.

در گذشته، کلمات نفرت انگيز شيخ ياسين ممکن بود گوش شنوائی داشته باشد. اما امروز، به نظر می رسد چنين نيست و از شمار گوش هائی که چنين کلماتی را بشنود کاسته می شود. حسن بطيل، مفسر فلسيطنی نوشت : اگر جامعه جرات نداشته باشد عليه اين موضوع سخن بگويد، ما ممکن است بزودی شاهد آن باشيم که دهساله ها و زنان باردار خود را منفجر کنند. حافظ برقوتی، سردبير روزنامه تشکيلات خود گردان فلسطينی ، حيات الجديده ، گفت " ما نبايد با زنان و کودکان جنگ کنيم. ما بايد صدايمان را عليه چنين کاری بلند کنيم."

حسن فتاح، سردبير روزنامه و وب سايت، عراق امروز، می گويد: حتی خانواده های بمب اندازان عليه آدمکشی حرف می زنند، و اضافه می کند: اکت: من مدتی را به ويژه در غزه گذراندم و با تعداد زيادی از خانواده های بمب اندازان انتحاری مصاحبه کردم. و پيوسته از آنها می شنويد که تا چه اندازه از اين واقعيت که فرزندانشان برای چنين کاری انتخاب می شوند ناراحت هستند. فکر می کنم شما احتمالا مردی را می بينيد که از اين وضع انتقاد می کنند و بيشتر از گذشته آماده اند عليه آن سخن بگويند.

در حقيقت ، نظر سنجی هائی که به وسيله مرکز فلسطينی پژوش های سياسی در رام اله انجام گرفته است، نشان می دهد که اکثريت مردم فلسطين می خواهند به خشونت در هر دو طرف پايان داده شود. شايد به همين دليل است که تند روهای مسلمان و عرب، از جمله تروريست های حماس و تيپ های شهدای الاقصی، با خود مختاری برای فلسطينيان مخالف هستند. اگر مردم فلسطين بتوانند خود در باره کارهايشان تصميم بگيرند، آنگاه ممکن است قادر شوند اقدامی جدی عليه کسانی که زنان و کودکان را به کام مرگ می فرستند، به عمل آورند.

XS
SM
MD
LG