لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۲۶

تروريسم با اسلام مغايرت دارد <br>Editorial: Grand Mufti Condemns terrorism - 2004-02-07


آنچه در اينجا می خوانيد، نظر رسمی دولت آمريکا است.

شيخ عبدالعزيز الشيخ، مفتی اعظم عربستان سعودی روز اول فوريه در خطبه ای در شهر مکه، خطاب به 2 ميليون زائران حج روش ساخت که تروريسم با اسلام مغايرت دارد. او گفت : اسلام تمام شکل های بی عدالتی، کشتن بی دليل، خيانت، ربودن هواپيما، قايق و ديگر وسائل حمل و نقل را قدغن می سازد.

اين محکوميت زمانی ابراز می شود که تروريستها به بمب گذاری های انتحاری در عراق، اسرائيل و مناطق ديگر ادامه می دهند. روز اول فوريه، دو بمب انداز انتحاری بيش از 100 تن را درشهر اربيل در شمال عراق کشتند. و روز 29 ژانويه، يک بمب انداز انتحاری فلسطينی 11 نفر را در اتوبوسی در بيت المقدس کشت.

در عراق، تروريست ها در سايه عمل می کنند. اما گمان می رود که دست کم برخی از آنها با تروريست های القاعده، مسئولان حملات 11 سپتامبر 2001 در آمريکا که حدود سه هزار تن را کشت، ارتباط دارند.

در اسرائيل، تروريستها باز تر فعاليت می کنند. دو گروه مسئوليت بمب گذاری در اتوبوسی در بيت المقدس را بر عهده گرفتند. آنها جنبش مقاومت اسلامی، معروف به حماس، و تيپ های شهدای الاقصی هستند. اين گروه ها همچنين مسئوليت مشترک بمب گذاری در روز 14 ژانويه را، که به وسيله مادر جوان دو کودک انجام گرفت، پذيرفتند. شيخ احمد ياسين، رهبر روحانی خود خوانده حماس، مغرورانه از استفاده ار يک بمب انداز انتحاری زن سخن گفت و تهديد کرد که حملات تروريستی بيشتری عليه اسرائيل در راه است.

حسن فتاح، روزنامه نگار عراقی، می گويد اين گروه ها که باعث و بانی بمب گذاری های انتحاری هستند، علی رغم اين ادعا که به نام اسلام عمل می کنند، هيچ وجه مشتکری با مسلمانان واقعی ندارند. می گويد: " اين مسلما اسلامی که مسلمانان می شناسند نيست. و بايد بگويم که در اين مقوله براستی بحث و گفت و گوئی در جهان اسلام وجود ندارد."

پرزيدنت جرج بوش می گويد چنين تروريست هائی از ارزش های جهان متمدن عميقا متنفر هستند. به گفته او، آنها از مسيحيان، يهوديان و هر مسلمانی که با نگرش کوتا بينانه و خشومت آميزشان همصدا نيست، نفرت دارند.

هيچکس نمی تواند در برابر چنين نفرتی بی طرف بماند. پرزيدنت بوش می گويد: همه بايد ترور را محکوم کنند و عليه چند نفری که اميدهای بسياری را بر باد می دهند، دست به کار شوند.

XS
SM
MD
LG