لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۴۷

خامنه ای: برگزاری انتخابات مجلس به تعويق نخواهد افتاد - 2004-02-05


آيت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ايران، اعلام داشت به رغم آنکه دستور داده است رد صلاحيت بسياری از داوطلبان اصلاح طلب نمايندگی در مجلس شورای اسلامی بار ديگر مورد بررسی قرار گيرد، برگزاری انتخابات مجلس به تعويق نخواهد افتاد.

آيت الله سيد علی خامنه ای همچنين گفت که استعفای مقامات اصلاح طلب دولت و يا تاخير در برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی خلاف قانون خواهد بود. آقای خامنه ای اين سخنان را روز چهارشنبه، يعنی يک روز پس از آنکه با بررسی جديد صلاحيت کانديداها موافقت کرد، ايراد داشت.

به گفته مقامات در تهران، رهبر جمهوری اسلامی ايران در جريان ديداری که روز سه شنبه با محمد رضا خاتمی، رئيس جمهوری، انجام داد قول داده است که شورای نگهبان بار ديگر در مورد صلاحيت کانديداهای رد صلاحيت شده مطالعه کند.

نمايندگان اصلاح طلب مجلس آقای خاتمی را برای جلب موافقت رهبر با به تاخير افتادن انتخابات مجلس به علت آنکه شورای نگهبان بسياری از اصلاح طلبان را از شرکت در مبارزات انتخاباتی منع کرده زير فشار قرار داده اند.

دوازده نفر روحانيون و مشاوران حقوقی شورای نگهبان توسط رهبر جمهوری اسلامی منصوب می شوند. اين شورا وظيفه بررسی و تائيد صلاحيت داوطلبان احراز مقامات مهم دولتی و نمايندگان مجلس را بر عهده دارد و همچنين می تواند قوانين تصويب شده در مجلس را وتو کند.

M

XS
SM
MD
LG