لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۱۵

کوفی عنان: يک تيم ديپلماتيک سازمان ملل عازم عراق خواهد شد  - 2004-02-04


کوفی عنان، دبير کل سازمان ملل متحد، ميگويد که يک تيم ديپلماتيک سازمان ملل عازم عراق خواهد شد تا به حل اختلاف پيرامون گزينش يک دولت موقّت کمک کند. به گزارش سکات سترنز، خبرنگار صدای آمريکا از کاخ سفيد، آقای عنان اين خبر را در ملاقاتی با پرزيدنت بوش اعلام داشت.

کوفی عنان گفت همه با اين امر موافق هستند که تماميت عراق بايستی هر چه زودتر اعاده گردد ولی عدم توافق هايی در مورد چگونگی تشکيل يک دولت موقّت وجود دارد و اين در حالی است که مديران آمريکايی امور عراق خواستار انجمن های منطقه يی و روحانيون متنفذ شيعه خواهان انتخابات مستقيم هستند.

آقای عنان گفت که تيم سياسی اعزامی وی به عراق تلاش خواهد کرد امور را در مسير صحيح و در جهت دولتی قرار دهد که آينده سياسی و اقتصادی عراق را تضمين کند. وی گفت: «ما اين شانس را داريم که به شکستن بن بستی که در حال حاضر وجود دارد کمک کنيم و به پيش برويم.»

مقامات ايالات متحده ميگويند که قصد دارند قدرت را تا پايان ماه ژوئن آتی واگذار کنند و اعتقاد ندارند که اين امر وقت کافی برای سازمان دادن انتخابات جديدی باقی گذارد، آنهم در کشوری که از ديرباز تحت الشعاع حزب بعث صدام حسين بوده است.

آقای عنان ميگويد که دولت پرزيدنت بوش موافقت کرده است از تصميم ملل متحد پيرامون بهترين شيوه انتخاب يک دولت موقت (پيروی) کند. او ميگويد که تيم اعزامی به عراق با حداکثر ممکن افراد تبادل نظر خواهد کرد تا راه پيشروی در عراق را بيابد. وی گفت: «من اميدوارم اين تيمی که ميفرستم قادر باشد نقشی بازی کند، برای تفهيم اين به عراقيها که اگر بتوانند به گونه يی توافق بر سر چگونگی استقرار آن دولت برسند اين نيمه راه خواهد بود.»

در اينحال، سکات مک کللاَن، سخنگوی کاخ سفيد، ميگويد که پرزيدنت بوش از تصميم دبير کل سازمان ملل متحد به اعزام يک تيم سياسی به عراق استقبال ميکند. پرزيدنت بوش ميگويد که سازمان ملل متحد يک نقش حياتی و خطير در شکل بخشيدن به آينده پس از جنگ کشور دارد. وی افزود: «ما راه های اطمينان از اين را مورد بحث قرار داده ايم که با همکاری مردم عراق بتوانند آزاد باشند و کشور ثابت و پررونق باشد و نمونه يی از دمکراسی در خاور ميانه و سازمان ملل متّحد در آنجا يک نقش حياتی دارد و من مشتاق کار با دبير کل برای نيل به آن هستم.»

M

XS
SM
MD
LG