لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۳

استقبال آمريکا از تحقيقات پاکستان پيرامون انتقال غير قانونی تکنولوژی اتمی  - 2004-02-03


انجام تحقيقات توسط دولت پاکستان در مورد مسئله انتقال غير قانونی تکنولوژی اتمی به جمهوری اسلامی ايران، ليبی و کره شمالی با استقبال آمريکا روبرو شده است.

خشنودی دولت آمريکا از اين امر پس از آن ابراز می شود که عبدالقدير خان، بنيان گذار برنامه اتمی پاکستان، اعتراف کرد اطلاعات مربوط به توليد سلاح های اتمی را در اختيار جمهوری اسلامی ايران، ليبی و کره شمالی قرار داده است.

در واشنگتن، سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا، در جمع خبرنگاران گفت که ايالات متحده از تعهد پرويز مشرف، رئيس جمهوری پاکستان، مبنی بر برخورد قاطع با هر کس که در جريان غير قانونی گسترش سلاح های اتمی نقشی داشته باشد استقبال می کند.

در اين حال در اسلام آباد مقامات پاکستانی می گويند عبدالقدير خان کتبا اعتراف کرده است که در فاصله بين سالهای 1989 تا 2000 ميلادی اسرار اتمی پاکستان را بدون اطلاع آن دولت در اختيار سه کشور ايران، ليبی و کره شمالی قرار داده است.

روز شنبه دولت پاکستان اعلام داشت عبدالقدير خان از سمت مهم مشاور علمی نخست وزيری برکنار شده است. گفته می شود شش نفر از همکاران آقای عبدالقدير خان تيز به فاش کردن اسرار اتمی پاکستان اعتراف کرده اند.

تحقيقات دولت پاکستان در اين زمينه در ماه نوامبر گذشته و پس از آن آغاز شد که موسسه بين المللی انرژی اتمی از وجود ارتباط های بين پاکستان و برنامه های تحقيقات اتمی در جمهوری اسلامی ايران و ليبی آگاهی يافت.

M

XS
SM
MD
LG