لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۸

درجستجوی خلبان مفقودالاثرآمريکا <br>Editorial:  Accounting for Persian Gulf War Missing - 2004-02-03


02/03/04

تنها آمريکايی ای که در جنگ سال 1991 خليج فارس تا کنون سرنوشتش روشن نشده، خلبان نيروی دريايی آمريکا، سروان مايکل اسکات Spicher اسپايکر است . وی خلبان جت f-18 نيروی دريايی آمريکا بود که هواپيمايش در تاريخ 17 ام ژانويه 1991، هدف آتش دشمن قرار گرفت و در صحرای ميان بغداد و مرز اردن سقوط کرد.

در ماه مارس 1991 تمامی زندانيان جنگ خليج فارس برهبری آمريکا از اسارت دولت عراق آزاد شدند و کليه اجساد سربازان کشته شده در جنگ نيز جز جسد سروان spicher و خلبان عربستان سعودی باز گردانده شدند.

در ماه مه 1991 ، ارتش آمريکا با خارج کردن نام سروان Spicher از پست مفقود الاثر شدگان، نام او را در ليست کشته شدگان در عمليات جنگ قرار داد. در سال 1995 بدنبال گفتگوهای طولانی و پيچيده با مقامات رژيم صدام حسين، کارشناسان آمريکايی به عراق رفتند و مدت 5 روز به بازرسی های خود در محل سقوط ادامه دادند. دولت آمريکا، مقامات بغداد را برای کسب اطلاعاتی از وضعيت سروان Spicher ، تحت فشار قرار داد ولی نتيجه ای حاصل نشد. گزارش ها از برخی از منابع حاکی ازآن بود که سروان Spicher در ليست مفقود الاثر شدگان جنگ قرار دارد که سرانجام در 11 ام اکتبر 2002 با تغيير وضعييت، سروان Spicher را بعنوان دستگير شده ی مفقود شناختند.

از زمان پايان جنگ عمده در عراق، در ماه مه 2003 تا کنون، دولت آمريکا برای يافتن سروان اسپايکر و يا جسد او کوشش های شديدی را دنبال کرده است و اين تحقيقات همچنا ن ادامه دارد.

منطقه ای که هواپيمای سروان Spicher در آن سقوط کرد، Bedouin ازمناطق صحرانشين ها و چادرنشين هاست. مقامات آمريکايی معتقدند آنهايی که در زمان سقوط هواپيما در آنجا بودند، بايد از سرنوشت سروان اسپايکر آگاه باشند.

دولت آمريکا بهر کسی که در هرکجای خاورميانه که سروان اسپايکر را به مقامات آمريکايی تحويل دهد، در آمريکا پناهندگی خواهد داد که اين پناهندگی شامل پدر و مادر، همسر و فرزندان او نيز خواهد بود. بنابر اين، هر کس که از سرنوشت و وضعيت کاپيتان اسپايکر آگاه است بايد با تماس با مقامات آمريکايی، اطلاعات خود را در اختيار آنها قرار دهد.

XS
SM
MD
LG